Zaproszenie na koncert

Autor tekstu - Basia Honkisz | Data publikacji - piątek, 29 kwietnia 2016 | Obszar - na Wschód

Zaproszenie na koncert
fot. Radosław Siewniak

Niewiele wiemy o Izajaszu jako osobie – historycy na podstawie jego księgi datują, że żył około 700 roku przed naszą erą, między wierszami jego proroctwa możemy doczytać, że był żonaty i miał dwóch synów. Inne informacje są domniemaniem – biorąc pod uwagę język i treść jego dzieła możemy sądzić, że był wykształcony, być może bogato urodzony, dobrze zorientowany w sytuacji politycznej Izraela.

My znamy go dziś przede wszystkim jako największego mesjańskiego proroka, posłańca Bożego Słowa, autora księgi, która później została podzielona na 66 rozdziałów. Wiele z tych rozdziałów jest tajemniczych i trudnych do zrozumienia, ale niektóre poetyckie fragmenty są dobrze znane każdemu z chrześcijan i wielokrotnie cytowane w pieśniach, modlitwach, na ścianach kościołów. Przykład? „Wilk z jagnięciem będą się paść razem...” (Iz. 65:25), „Wtedy chromy będzie skakał jak jeleń i radośnie odezwie się język niemych…” (Iz. 35:6), „Czyż może być garncarz na równi z gliną stawiany? Czyż może mówić dzieło o swym twórcy: Nie uczynił mnie, i garnek rzec o tym, co go ulepił: Nie ma rozumu?” (Iz. 29:16).

Dość powiedzieć, że Izajasz jest bardzo często cytowany w Nowym Testamencie: zaczyna Jan Chrzciciel, Ewangeliści wielokrotnie tłumaczą, gdzie podczas swojej misji Jezus wypełnia słowa tej Księgi, sam Mesjasz często cytuje Izajasza i właśnie to proroctwo wykłada Filip eunuchowi podczas ich spotkania opisanego w Dziejach Apostolskich.

Chór Syloe przygotował repertuar złożony ze słów proroka Izajasza. Niektóre pieśni śpiewaliśmy od lat, powstało parę nowych, sięgnęliśmy też po utwory śpiewane po hebrajsku. Czym dla nas jest ta księga? Co odnajdujemy na jej kartkach? Przestrogę, napomnienie czy może radość i nadzieję?

Przyjdź i posłuchaj.

Kinoteatr Wrzos w Krakowie (ul. Zamoyskiego 50).
Pierwsza sobota maja (7.05.2016). Godzina 17.00. Wstęp wolny.

Udostępnij...

O Autorze

Basia Honkisz

Basia Honkisz