Prasa

IZRAEL WYSYŁA POMOC INDIOM

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 14 maja 2021

Opowiada Hananya Naftali:

Jestem w Aszdod, za mną stoi transport koncentratorów tlenu, który ma zostać wysłany do Indii, które walczą z COVID-19.

Jestem tutaj z przedstawicielami izraelskiej firmy Medox, która dostarcza koncentratory tlenu i dzięki firmie Avnei Hosen wyślą tę ważną przesyłkę do naszych przyjaciół w Indiach.

NIEZWYKŁE ZNALEZISKO W MIEŚCIE DAWIDA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 maja 2021

W nawiązaniu do tekstu o odkryciu w Mieście Dawida lampki z brązu – poniżej dodatkowe informacje na wideo, gdzie można obejrzeć ów unikatowy przedmiot ze wszystkich stron.

Opowiada Ari Levy, dyrektor wykopalisk w Urzędzie ds. Starożytności:

Trzymam w rękach jedno z najrzadszych i najbardziej unikatowych znalezisk odkrytych w Jerozolimie, a może nawet w całej Ziemi Izraela. To lampka z brązu, znaleziona w samym sercu struktury zbudowanej na Drodze Pielgrzymek w Jerozolimie.

ŻYDOWSKI LEKARZ I APTEKARZ, KTÓRZY RATOWALI OFIARY KATASTROFY STEROWCA HINDENBURG

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 maja 2021

Duma nazistowskich Niemiec – Hindenburg, oficjalnie oznaczony jako LZ-129 Hindenburg – był największym komercyjnym statkiem powietrznym, jaki kiedykolwiek zbudowano, i najbardziej zaawansowanym technologicznie. Miał około 245 metrów długości i około 41 metrów średnicy. Był ponad trzy razy większy niż Boeing 747. Napędzały go cztery silniki i osiągał prędkość przelotową około 122 km/h) z maksymalną prędkością 135 km/h.

W MIEŚCIE DAWIDA ZNALEZIONO LAMPKĘ SPRZED 2000 LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 maja 2021

Archeolodzy odkryli rzadką lampkę oliwną w kształcie groteskowej twarzy przeciętej na pół, na fundamencie budynku wzniesionego w Jerozolimie tuż po zniszczeniu Drugiej Świątyni, prawie 2000 lat temu.

Jest to pierwsze tego typu odkrycie w Izraelu i jedno z nielicznych na świecie.

Naukowcy z izraelskiego Urzędu ds. Starożytności powiedzieli w środowym oświadczeniu, że ich zdaniem lampa z brązu została umieszczona w fundamentach, aby przynieść szczęście mieszkańcom budynku z okresu rzymskiego. Szacuje się, że eksponat pochodzi z końca I lub początku II wieku n.e.

TRAGEDIA PODCZAS OBCHODÓW LAG BA’OMER – ZGINĘŁO 45 OSÓB

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 maja 2021

45 osób poniosło śmierć w wyniku zadeptania, a ponad 150 osób zostało rannych podczas paniki, jaka wybuchła w czwartek po północy na masowym zgromadzeniu z okazji święta Lag Ba’Omer na górze Meron. Premier Benjamin Netanjahu nazwał ten incydent „straszną katastrofą”.

Konkretna przyczyna tragedii została od razu wyjaśniona. Wstępne doniesienia mówiły, że na jednym z koncertów, podczas wydarzenia, w którym uczestniczyło 100 000 osób, zawaliła się trybuna. Jednak służby ratownicze Magen David Adom stwierdziły, że nieszczęście zostało spowodowane przez ścisk i i nadmierną liczbę uczestników.

IZRAEL WITA 104 NOWYCH IMIGRANTÓW Z AMERYKI PÓŁNOCNEJ

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 07 maja 2021

„Pomimo znacznych ograniczeń w podróżowaniu podczas pandemii, udało nam się sprowadzić do Izraela dziesiątki tysięcy Żydów” – mówi prezes Agencji Żydowskiej Isaac Herzog.

Izrael przywitał w poniedziałek 3 maja 104 olim (nowych imigrantów) z Ameryki Północnej na międzynarodowym lotnisku Ben-Gurion. Grupa przyleciała specjalnie wyczarterowanym lotem z Nowego Jorku do Tel Awiwu, wspomaganym przez organizację Nefesh B'Nefesh, we współpracy z izraelskim Ministerstwem Aliji i Integracji, Agencją Żydowską, Keren Kayemeth LeIsrael (KKL) i Żydowskim Funduszem Narodowym z USA.

WYCIECZKA ZA KULISY ZAKŁADU ODSALANIA WODY MORSKIEJ W SOREK

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 maja 2021

To cud uczyniony ludzkimi rękami: większość wody, jaka płynie z kranów w Izraelu, jeszcze dziś rano była w morzu. Oto Sorek – największy w swojej kategorii zakład odsalania wody na świecie [dane z 2016 r. – przyp. tłum.] Jestem tu, by odbyć specjalną wycieczkę i dowiedzieć się, w jaki sposób malutki kraj na środku pustyni stoi na czele działań mających na celu uniezależnienie ludzi od opadów deszczu.

Oto jak działa ten proces:

INTEL ZBUDUJE SUPERNOWOCZESNY BIUROWIEC W HAJFIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 maja 2021

Intel Israel poinformował w minioną środę (28 kwietnia), że rozpocznie budowę pierwszego hybrydowego kampusu w Izraelu, który ma powstać w Hajfie; będzie to inwestycja o wartości ponad 200 milionów dolarów (pokazana na poniższym filmie promującym projekt).

Budynek zostanie zbudowany obok istniejących tam budynków firmy, gdzie działa 6000 zatrudnionych pracujących nad sprzętem i oprogramowaniem oraz przyszłościowymi mikroprocesorami. Projekt będzie wymagał od Intela zatrudnienia tysiąca nowych pracowników do końca 2021 roku.

INSKRYPCJA W TUNELU HISKIASZA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 maja 2021

Inskrypcja Siloam to hebrajski napis znaleziony w tunelu, który doprowadza wodę ze źródła Gichon do sadzawki Siloam, położonej w mieście Dawida we wschodniej Jerozolimie. W inskrypcji jest mowa o budowie tunelu, który na podstawie stylu pisma datowany jest na VIII wiek p.n.e. Jest to jedyny znany ówczesny napis ze starożytnego Izraela i Judy, który upamiętnia publiczne prace budowlane, mimo że takie napisy są powszechne w archeologii Egiptu i Mezopotamii.

FILM DOKUMENTALNY SPIELBERGA O HOLOKAUŚCIE BĘDZIE TRANSMITOWANY W SERWISIE NETFLIX

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 07 maja 2021

Nagrodzony Oscarem dokument wyprodukowany przez Stevena Spielberga o węgierskich Żydach podczas Holokaustu będzie transmitowany w serwisie Netflix.

„The Last Days”, który zdobył Oscara za najlepszy film dokumentalny w 1998 r., opowiada historie pięciu ocalałych z Holocaustu.

Oryginalny film zostanie zremasterowany przed premierą 19 maja.

JEDEN PISARZ OŚMIU ZWOJÓW Z QUMRAN

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 maja 2021

Około 2000 lat temu pojedynczy skryba napisał co najmniej osiem rękopisów zwoju znad Morza Martwego, co czyni go najbardziej płodnym spośród tamtejszych pisarzy, jakiego kiedykolwiek zidentyfikowano

Zwoje znad Morza Martwego to zbiór około 25 000 fragmentów wykopanych w jaskiniach nad brzegiem Morza Martwego w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Artefakty obejmują niektóre z najstarszych rękopisów Biblii i inne teksty religijne, które nie zostały przyjęte w pismach kanonicznych, a także pisma niereligijne.

DROGA NR 10 – MALOWNICZA TRASA NAD GRANICĄ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 maja 2021

Droga nr 10, ciągnąca się równolegle do granicy z Egiptem, jest jedną z najdłuższych utwardzonych tras w Izraelu, ale jest też prawie na pewno najmniej uczęszczaną drogą w kraju i przez większość roku jest niemal całkowicie wyludniona.

Ograniczenia wynikające z bezpieczeństwa zabraniają nienadzorowanego ruchu cywilnego wzdłuż malowniczej wąskiej drogi o długości 182 km, która rozciąga się od południowo-zachodniego krańca granicy ze Strefą Gazy, w jej najbardziej wysuniętym na północ punkcie, do węzła Sayarim, około 70 km na północ od Ejlatu, gdzie łączy się z drogą 12, która jest czasami zamknięta dla ruchu cywilnego.

IZRAELSKI STARTUP OPRACOWUJE SYSTEM PRODUKCJI TLENU NA KSIĘŻYCU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 maja 2021

Niewiele momentów jest tak kultowych w zbiorowej pamięci ludzkości, jak lądowanie Neila Armstronga i Buzza Aldrina na Księżycu; ale to, co było wyjątkowym widokiem, prawdopodobnie stanie się w przyszłości czymś nieco bardziej zwyczajnym, ponieważ kolejne misje przygotowują się do lotu na Księżyc.

Jednak dotarcie na Księżyc jest obarczone licznymi wyzwaniami technicznymi, a jednym z nich jest fakt, że do wystrzelenia rakiet i statków kosmicznych oraz ich powrotu na Ziemię potrzeba ogromnych ilości tlenu.

PIERWSZE ZDJĘCIA LOTNICZE IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 30 kwietnia 2021

W 1916 roku sytuacja sił osmańskich na Bliskim Wschodzie wyglądała raczej ponuro. Trudno było im odeprzeć wielostronny atak Brytyjczyków. Latem rozpoczęło się powstanie arabskie, prowadzona przez emirów Abdullaha i Fajsala, przy wsparciu Wielkiej Brytanii, która wysłała w ten region Lawrence'a z Arabii. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej Imperium Osmańskie było znane jako „chory Europejczyk”. W tym momencie, po dwóch latach walki, chory był na łożu śmierci.

KOBIETY Z BIBLII OŻYWAJĄ W NOWEJ FOTOKSIĄŻCE

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 30 kwietnia 2021

Dikla Laor używa swojego aparatu jako pędzla, aby przedstawić każdą kobiecą postać z Pism Hebrajskich, sfotografowaną na Wzgórzach Golan.

Mojżesz, Aaron i faraon są głównymi bohaterami dramatu cudownego wyzwolenia izraelskich niewolników z Egiptu, obchodzonego podczas święta Paschy.

Kluczowe role odegrały również cztery kobiety: Jochebed, Miriam, Syppora i córka faraona.