Prasa

36. RZĄD IZRAELA ZAPRZYSIĘŻONY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 18 czerwca 2021

W historycznym głosowaniu w niedzielę 13 czerwca został zaprzysiężony w Knesecie 36. rząd Izraela, ustanawiając przewodniczącego partii Jamina, Naftalego Bennetta, premierem i usuwając Benjamina Netanjahu po nieprzerwanych 12 latach rządów na stanowisku premiera.

Członkowie Knesetu zagłosowali 60-59 za nowym rządem, złożonym z partii prawicowych, lewicowych, centrowych i islamistycznych, które połączyły siły, by obalić Netanjahu i zakończyć dwuletni polityczny impas.

OD 1 LIPCA TURYŚCI MOGĄ ODWIEDZAĆ IZRAEL

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 18 czerwca 2021

Zaszczepieni turyści indywidualni będą mogli od 1 lipca wjeżdżać do Izraela – ogłosiła minister turystyki Orit Farkasz-Hacohen w czwartek wieczorem, po tym jak minister spraw wewnętrznych Arie Deri wydał komunikat na ten temat.

„Cieszę się, że ciężka praca pracowników Ministerstwa Turystyki, wraz z Ministerstwem Zdrowia, Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, doprowadziła do tego, że minister spraw wewnętrznych oświadczył, iż wymagania dla zaszczepionych turystów zostaną złagodzone i nastąpi rozszerzenie wjazdu turystów indywidualnych od 1 lipca” – napisała na Twitterze Orit Farkasz-Hacohen. „Nadszedł czas, aby Izrael otworzył się na turystykę i wykorzystał swój status zaszczepionego kraju z korzyścią dla swojej gospodarki”.

BEZIGŁOWE BADANIA KRWI W KOSMOSIE

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 18 czerwca 2021

Przenośne urządzenie zbiera dane poprzez skanowanie naczyń krwionośnych w oku i wysyła wyniki bezpośrednio do lekarzy; ma opuścić Ziemię na Międzynarodową Stację Kosmiczną w październiku.

Izraelscy naukowcy wymyślili metodę wykonywania badań krwi bez pobierania nawet kropli krwi i wypuszczają swoje urządzenie w kosmos w celu przetestowania.

STAROŻYTNA PIECZĘĆ ŚWIADCZY O BARTERACH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 18 czerwca 2021

Już tysiące lat temu mieszkańcy prehistorycznego Izraela angażowali się w złożone transakcje barterowe i chronili prawa własności – ujawniły badania oparte na mających tysiące lat odciskach glinianych pieczęci.

W starożytności odciski pieczęci – określane wśród ekspertów łacińskim terminem bullae – były używane do podpisywania dokumentów lub pojemników, gwarantując, że dotrą one do odbiorców zamknięte i nietknięte.

OPERACJA „STRAŻNIK MURÓW” – ZA KULISAMI WALKI Z HAMASEM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Operacja „Strażnik Murów” [Guardian of the Walls] trwała 11 dni, ale była to jedna z najbardziej intensywnych wojen między izraelskim wojskiem a terrorystami z Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy.

Pod wieloma względami ta runda była najbardziej intensywną eskalacją od czasu operacji „Ochronna Krawędź” [Protective Edge] w 2014 roku. Po ostrzale rakietowym Jerozolimy przez Hamas Izrael rozpoczął uderzenia na cele z zamiarem poważnego zdegradowania zdolności militarnych grup terrorystycznych, próbując doprowadzić do długoterminowego odstraszenia i spokoju.

EJTAN BIRAN WRACA DO DOMU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Jedyna osoba, która przeżyła śmiertelną katastrofę kolejki linowej we Włoszech, Eitan Biran, został 10 czerwca zwolniony ze szpitala.

W wypadku 24 maja po tym, jak lina pękła w tramwaju powietrznym wożącym turystów na szczyt góry Mottarone w regionie Piemontu, zginęło czternaście osób, w tym rodzice, młodszy brat i pradziadkowie Eitana.

KORWETA RAKIETOWA PRZYBYŁA DO HAJFY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

W środę 9 czerwca, miesiąc po przekazaniu jej izraelskiej marynarce wojennej, zadokowała w porcie w Hajfie druga z czterech korwet rakietowych typu Sa'ar 6, INS Oz.

INS Oz dołączy do izraelskiej marynarki wojennej wraz z INS Magen, korwetą, która przybyła w grudniu; będą strzegł platform gazowych oraz wód terytorialnych Izraela.

W TEL DOR ODKRYTO STAROŻYTNĄ KOTWICĘ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Izraelski Zarząd Przyrody i Parków ogłosił dziś, że archeolodzy odkryli starożytną kotwicę do łodzi wykonaną z kamienia, która pozostawała w użyciu przez około 2000 lat.

Kotwica, która została znaleziona podczas podwodnych wykopalisk na stanowisku archeologicznym Tel Dor w północnym Izraelu, została po raz pierwszy zastosowana w epoce brązu około 3300 lat temu i pozostawała w użyciu w okresie bizantyjskim do około 500 r. n.e.

TEL AWIW GOSPODARZEM FINAŁU KOLARSKIEGO

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Światowej klasy zawodnicy ukończą wielonarodowe zawody na Narodowym Welodromie Sylvana Adamsa.

Tel Awiw został wybrany jako szóste i ostatnie miasto, w którym odbędą się pierwsze w historii zawody kolarskie Union Cycliste Internationale (UCI) Ligi Mistrzów w listopadzie i grudniu.

MOST PROWADZĄCY NA WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE MOŻE SIĘ ZAWALIĆ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Inżynier budowlany ostrzega, że drewniany most służący jako jedyny punkt dostępu n Wzgórze Świątynne dla Żydów i turystów do w Jerozolimie jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie zawalenia się i stanowi zagrożenie dla każdego, kto z niego korzysta.

Most w rejonie Ściany Płaczu prowadzący do Bramy Mughrabi został zbudowany w pośpiechu ponad 15 lat temu jako tymczasowe zastępstwo dla nasypu, który groził zawaleniem.

ZAPRZYSIĘŻENIE RZĄDU W NIEDZIELĘ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Wygląda na to, że za pięć dni premier Benjamin Netanjahu może zakończyć 12 lat swoich rządów, ponieważ przewodniczący Knesetu Jariw Lewin ogłosił we wtorek, że podczas specjalnej sesji parlamentu w niedzielę, dzień przed terminem wyznaczonym przez prawo, odbędzie się głosowanie nad zaprzysiężeniem nowego „rządu zmiany”.

Ośmiopartyjny sojusz „rządu zmiany”, na którego czele stoją desygnowany na premiera Naftali Bennett i Jair Lapid, lider Jesh Atid, spodziewa się uzyskać w głosowaniu większość 61-59 głosów, po tym jak wahający się członek Knesetu z partii Jamina Nir Orbach powiedział we wtorek, że poprze nową koalicję.

POŻARY W OKOLICY JEROZOLIMY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

W środę po południu na zalesionych terenach na zachód od Jerozolimy wybuchł poważny pożar, co skłoniło Izraelską Straż Pożarną i Służby Ratownicze do rozpoczęcia ewakuacji mieszkańców w tym rejonie.

Jak podały służby pożarnicze, pożar wybuchł na górze Haruah na wzgórzach jerozolimskich, w pobliżu moszawu Newe Ilan.

LAPID I BENNETT MAJĄ KOALICJĘ NA PAPIERZE, ALE NETANJAHU BĘDZIE WALCZYŁ DO KOŃCA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 czerwca 2021

Zebranie ośmiu skrajnie różnych partii było niezmiernie trudne. Można liczyć na to, że premier sprawi, iż działania przygotowawcze do głosowania nad wotum zaufania w Knesecie będą jeszcze bardziej męczące.

Jair Lapid poinformował prezydenta Reuvena Rivlina około 35 minut przed środową północą, że „udało mu się stworzyć rząd”.

W teorii tak jest. Kończą się rekordowe 12-letnie rządy Benjamina Netanjahu – przynajmniej teoretycznie.

ICCHAK HERZOG 11. PREZYDENTEM IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 czerwca 2021

Przewodniczący Agencji Żydowskiej Icchak Herzog będzie 11. prezydentem Izraela, po tym jak otrzymał 87 głosów od członków Knesetu w tajnym głosowaniu na posiedzeniu plenarnym.

Przeciwniczka Herzoga, uhonorowana Nagrodą Izraela pedagog Miriam Perec, otrzymała 27 głosów, a trzech członków Knesetu wstrzymało się od głosu. Gdyby została wybrana, zostałaby pierwszą kobietą-prezydentem Izraela.