JOM HASZOACH – UPAMIĘTNIENIE OFIAR HOLOKAUSTU
8 kwietniao godzinie 10:00 włączyły się syreny, a cały kraj zatrzymał się w miejscu na 2 minuty, aby upamiętnić ofiary Holokaustu.
8 kwietniao godzinie 10:00 włączyły się syreny, a cały kraj zatrzymał się w miejscu na 2 minuty, aby upamiętnić ofiary Holokaustu.
W wieku 97 lat Walter Bingham, ocalały z Holokaustu i weteran II wojny światowej, został oficjalnie najstarszym dziennikarzem świata. W zeszłym tygodniu otrzymał potwierdzenie z Księgi Rekordów Guinnessa. Urodzony w Niemczech w 1924 roku, Bingham dokonał aliji w 2004 roku z Londynu.
W poniedziałek 12 kwietnia Centralne Biuro Statystyczne ogłosiło, że liczba ludności w Państwie Żydowskim wynosi obecnie 9 327 000.
W liczbie tej znajduje się:
We wtorek 13 kwietnia w sektorze arabskim odbyła się pierwsza i jedyna tego rodzaju ceremonia Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy i Ofiar Terroryzmu w Izraelu mająca na celu upamiętnienie poległych arabskich żołnierzy IDF.
Spotkanie, które odbyło się w wiosce Arara na pustyni Negev, zostało zorganizowane przez grupę Together – Vouch for each Other, która działa na rzecz „połączenia sektora arabskiego ze społeczeństwem izraelskim”, we współpracy z izraelską policją.
Mieszkańcy Azrieli Palace w Modiin pobili w tym tygodniu rekord świata, budując wieżę z macy i czekolady o wysokości 5,4 metra.
Dwustu mieszkańców na zmianę budowało wieżę, używając macy i pasty czekoladowej HaShachar Ha'ole, klasycznej izraelskiej kombinacji na Paschę.
Wieża składała się z 950 mac i ważyła 10 kilogramów.
Ashram zajęła pierwsze miejsce w kategorii wyścigów multidyscyplinarnych z wynikiem 98,45.Izraelska gimnastyczka Linoy Ashram zdobyła dwa złote medale i brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Gimnastyce Rytmicznej, które odbyły się w weekend w Sofii w Bułgarii.
Ahram nie poprzestała na tym. Następnego dnia zdobyła kolejny złoty medal z notą 26,5, pokonując białoruską gimnastyczkę rytmiczną Alinę Harnasko (25,85) i bułgarską gimnastyczkę Briannę Klein (25,5).
Obraz grobu Jezusa, który zazwyczaj pojawia się w umysłach wierzących, to grobowiec wykuty w skale, zamknięty wielkim kamieniem, który można było toczyć. Archeolodzy twierdzą jednak, że niekoniecznie tak było.
Według Amosa Klonera, który zbadał ponad 900 grobowców w okolicach Jerozolimy, istnieją tylko cztery grobowce z późnego okresu Drugiej Świątyni, w których znajdują się tego rodzaju kamienie. Pierwszy z nich to grób królowej Heleny z Adiabene, znajdujący się przy drodze do Nablus od Bramy Damasceńskiej. Drugi to grobowiec rodziny Heroda w zachodniej Jerozolimie, niedaleko hotelu King David. Trzeci to inny grobowiec w pobliżu grobu rodziny Heroda. Czwarty to grobowiec znajdujący się w górnej dolinie Kidron.
Podczas jednego z najbardziej kompleksowych projektów konserwatorskich, jakie obecnie prowadzone są w Izraelu, archeolodzy odkryli monetę z Tyru, która –jak się uważa – została użyta do zapłacenia podatku świątynnego przez pielgrzymów udających się do świątyni na Paschę, Szawuot lub Sukkot.
Starożytna moneta została znaleziona w pudełku z artefaktami wydobytymi pierwotnie w latach 80. XX wieku, kiedy to w tym miejscu prowadzono ostatni projekt konserwatorski. Pudełko w jakiś sposób zaginęło i zostało odkryte dopiero niedawno, w ramach bardzo potrzebnego projektu konserwatorskiego, który obecnie obejmuje Muzeum Wieży Dawida na Starym Mieście w Jerozolimie.
Amerykański gigant technologiczny Microsoft planuje zainwestować w Izraelu od 1 do 1,5 miliarda dolarów poprzez utworzenie nowego lokalnego centrum danych oraz rozszerzenie działalności badawczo-rozwojowej nad mikroprocesorami.
Dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, rozmawiała z premierem Benjaminem Netanjahu na początku tego miesiąca i poinformowała go o planach. Powiedziała premierowi, że Izrael jest „bardzo ważnym ośrodkiem rozwoju firmy Microsoft”.
W środę rano Centralna Komisja Wyborcza przedstawiła prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi oficjalne wyniki wyborów – jest to kolejny etap procesu wyborczego po głosowaniu,które odbyło się w zeszłym tygodniu.
Po otrzymaniu wyników od przewodniczącego Komisji i sędziego Sądu Najwyższego, Uziego Vogelmana, w swojej oficjalnej rezydencji w Jerozolimie, Rivlin wezwał do „niezwykłej współpracy” w celu rozwiązania przedłużającego się impasu politycznego.
Tysiące Żydów zebrało się w tym tygodniu przy zachodniej ścianie Drugiej Świątyni w Jerozolimie na kapłańskie błogosławieństwo.
Kapłańskie błogosławieństwo jest recytowane z Biblii z Księgi Liczb 6:23-27: „Tak będziecie błogosławić synów Izraela, mówiąc do nich: Niech ci błogosławi PAN i niech cię strzeże; niech PAN rozjaśni nad tobą swoje oblicze i niech ci będzie łaskawy; niech PAN zwróci ku tobie swoje oblicze i niech da ci pokój. I będą wzywać mojego imienia nad synami Izraela, a ja im będę błogosławił”.
Na stronie Izraelskich Pomiarów Geologicznych pojawił się filmik pokazujący, jak właśnie w tym rejonie powiększa się jedno z licznych zapadlisk.
Cierpliwi mogą obejrzeć całość, a mniej cierpliwym podajemy streszczenie – warto włączyć dźwięk:
Od 21 marca, po orzeczeniu Sądu Najwyższego, do 8 000 Izraelczyków może przylatywać do i z Izraela po wygaśnięciu ograniczeń wjazdu obywateli do kraju.
Lotnisko Ben Guriona miało w niedzielę 21 marca obsłużyć około 60 przylotów i odlotów, ponieważ po tygodniach surowych ograniczeń obywatele Izraela wracają do kraju przed wtorkowymi wyborami.
W październiku 1942 r. George Berci, który później nazywał się George Bleier, otrzymał polecenie zgłoszenia się do pracy przymusowej. Wraz z 1600 młodymi mężczyznami 21-latek został przewieziony z Budapesztu do obozu w pobliżu Bereck na Węgrzech, niedaleko granicy z Rumunią. W ciągu dnia, w przydzielonej mu grupie 400 ludzi, George był wyprowadzany w góry, gdzie po ponad godzinnym marszu kopał rowy przeciwpancerne od wschodu do zachodu słońca, co było szczególnie uciążliwe zimą, gdy ziemia była zamarznięta. W nocy spał ze swoją grupą w dużym, zimnym betonowym bunkrze, jako materaca używając gałązek, które zebrał w lesie.
W Izraelu, od południa aż na północ, kwitną w marcu irysy królewskie, majestatyczne kwiaty, tworząc jeden z najpiękniejszych pokazów dziko rosnących kwiatów w całym wschodnim regionie Morza Śródziemnego.
Uważa się, że irysy – kwiaty o wielu kolorach, a nieraz o wielu barwach w jednym kwiatostanie – wzięły swoją nazwę od greckiej bogini tęczy.