Uważaj (patrz) na zakwas

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 30 kwietnia 2021 | Obszar - na Południe

Przykazanie

Uważaj (patrz) na zakwas

fot. Piotr Litkowicz

Uważajcie [patrzcie] i strzeżcie się zakwasu faryzeuszy i saduceuszy – Mat. 16:6 (Mar. 8:15).

Jeśli jedzenie jest zakwaszone, oznacza to, że bakterie wywołały fermentację alkoholową, czyli zaczęło się ono „psuć”. Niekiedy zaś ten efekt działania bakterii jest pożądany. Chętnie kwasi się niektóre warzywa, mąkę na chleb czy wykorzystuje fermentację do produkcji napojów alkoholowych i octu. Zakwas wprowadza ferment – podgrzewa, wytwarza jako produkt uboczny alkohol oraz dwutlenek węgla, co z kolei prowadzi do zwiększenia objętości zaczynu, np. chlebowego.

Symbolicznym zakwasem, którego należy się strzec, jest wedle objaśnienia Jezusa nauka faryzeuszy i saduceuszy (Mat. 16:12). W zapisie Marka pojawia się jeszcze „zakwas Heroda” (Mar. 8:15). W Łuk. 12:1 Jezus objaśnia, że zakwasem faryzeuszy jest obłuda. Apostoł Paweł pisze o „starym zakwasie” oraz „zakwasie złośliwości i przewrotności” (1 Kor. 5:8). Do zakwasu porównywane są zatem różne fałszywe nauki, obłuda, złość i przewrotność.

Jezus zachęca, by „nauki” najpierw obserwować. Nie wszystko, co wzbudza ferment, jest szkodliwe. Najsmaczniejszy chleb, między innymi ten, który rozmnażał Jezus, pieczony jest na drożdżach. Jeśli jednak nauka psuje, nadyma, czyli pobudza do pychy, prowadzi do obłudy, fanatyzmu albo, z drugiej strony, do obojętności i politycznej poprawności, to jest zakwasem, którego należy się wystrzegać. Każdą pojawiającą się reakcję, osobistą czy społeczną, warto najpierw obserwować. Zauważenie jej, nazwanie i ocenienie osadza ją w systemie wartości. Czasem sama taka obserwacja wystarcza za kurację.

Rabbi Jeszua Ha-Nocri – PRZYKAZANIA na każdy dzień roku (fragment), Daniel Kaleta
refleksja na 1 maja, str. 128

Udostępnij...

O Autorze

Daniel Kaleta