Tymbark 2013/14

| Data publikacji - piątek, 10 stycznia 2014 | Obszar - Refleksje Wiadomości

Po zgrupowaniu Chóru Syloe

Tymbark 2013/14

14 lat temu po raz pierwszy pojechaliśmy do Białowieży. Trochę była to zabawa, trochę eksperyment. Taki format jak „zgrupowanie chóru” znaliśmy od dziecka, ale po raz pierwszy pojechaliśmy sami. Bez rodziców.

Przez te 14 lat wiele się wydarzyło. Zaśpiewaliśmy dziesiątki koncertów, stworzyliśmy setki utworów, poznaliśmy mnóstwo ludzi. Syloe stało się przyzwyczajeniem, drugim domem, miejscem nawróceń, przystankiem w drodze.

Zbawienie blisko

Autor tekstu - Małgorzata Iwaniak | Data publikacji - piątek, 27 grudnia 2013 | Obszar - Wiadomości Informacje

Zbawienie blisko

Zbawienie jest blisko. I nie chodzi tu o przyszłość, nawet tę najbliższą. Zbawienie jest. Narodziło się ponad 2000 lat temu w Betlejemie jako człowiek - obiecane wypełnienie, urzeczywistnienie modlitw i westchnień wszystkich ludzi.

Czy Jezus był Palestyńczykiem?

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 27 grudnia 2013 | Obszar - Refleksje Wiadomości

Czy Jezus był Palestyńczykiem?

Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, w bożonarodzeniowych pozdrowieniach napisał, że: „Jezus był palestyńskim posłańcem, który miał stać się przewodnim światłem dla milionów ludzi na całym świecie”. W reakcji na te słowa rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Yigal Palmor, w wypowiedzi dla poniedziałkowego wydania „The Times of Israel” stwierdził: „Powinien był przeczytać sobie najpierw Ewangelię, zanim zabrał się za głoszenie takich obraźliwych nonsensów. Wybaczamy mu jednak, bo nie wie, co czyni”.

Papusza

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 13 grudnia 2013 | Obszar - Wiadomości Recenzje

warto zobaczyć

Papusza

Joann Kos Krauze, Krzysztof Krauze, Papusza, 21013

Od kilku dni wędrują mi po głowie melodie „dziś prawdziwych cyganów już nie ma”, „jadą wozy kolorowe taborami, ech cyganie, tak bym chciała jechać z wami”...

Biblijne Spotkania

Autor tekstu - Łukasz Miller | Data publikacji - piątek, 06 grudnia 2013 | Obszar - Wiadomości Informacje

Nowy Sezon, Nowe Miejsce

Biblijne Spotkania

Na rozpoczęcie nowego sezonu przyszło nam trochę czekać. Związane to było z różnymi zmianami. Przede wszystkim zmieniła się lokalizacja. Od teraz spotykamy się przy ul. Brackiej 14. Zmieniło się też logo, design strony i zmienił się cykl. W tym sezonie będziemy inspirować nasze dyskusje Listami apostoła Pawła do Tymoteusza.

Tymoteusz był młodym człowiekiem a mimo to powierzono mu wielką pracę w rozwijającym się Kościele. Wyzwania, które stanęły przed nim, często, być może, go przytłaczały i przerastały, ale miał wsparcie w apostole Pawle, który wiedział jakie trudności i zadania stoją przed Tymoteuszem. Poprzez swoje listy chciał nie tylko odpowiednio go poinstruować, ale przede wszystkim pokrzepić.

Granice

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 06 grudnia 2013 | Obszar - Refleksje Wiadomości

Granice

Kiedy przeczytałam tytuł artykułu „śpieszmy się kochać łupki, tak szybko się skończą”, obudziło się moje oburzenie na wszelkie takie językowe nadużycia. To wykorzystanie popularnej frazy z poezji księdza poety „śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”, i tak już nieco wyeksploatowanej, wydaje mi się, delikatnie mówiąc, bardzo niestosowne. W czasach kiedy wszystko wszystkim wolno, taki głos brzmi anachronicznie, ale zdecydowanie uważam, że są granice. Gdyby ktoś to powiedział w luźnej rozmowie, nie czepiałabym się, ale taki tytuł w poczytnej, codziennej gazecie, budzi mój sprzeciw.

Emigrant

Autor tekstu - Ela Krajcer | Data publikacji - piątek, 29 listopada 2013 | Obszar - Refleksje Wiadomości

Emigrant

Obcy przybysz, który mieszka z wami, niech będzie jako tubylec wpośród was samych, będziesz go miłował jak siebie samego… 3 Ks. Mojż. 19:34

Za granicami kraju był razy dwa. Z czeluści piwnicznego zakładu wyrwała go idea międzynarodowych spotkań chrześcijan. Nad morzem…, może w końcu raz, kiedyś…

Praca, przede wszystkim praca.

A tu na starość taka emigracja…

Bezpieczna kryjówka

Autor tekstu - Marta Honkisz | Data publikacji - piątek, 29 listopada 2013 | Obszar - Wiadomości Recenzje

warto przeczytać

Bezpieczna kryjówka

Przyjaciółka, która była na przedstawieniu baletu Magnificat „Bezpieczna kryjówka”, poleciła mi książkę, na podstawie której powstało to przedstawienie. Historia opisana przez Corrie ten Boom zrobiła na mnie duże wrażenie. Po pierwsze przez niezwykle ciepły opis rodziny Corrie, ich wzajemnych relacji, dobra, które czynili dla innych, ale przede wszystkim zaufania i oddania Bogu i Jego słowu. Po drugie dlatego, że mówi o tym jak wielką siłę może mieć miłość do nieprzyjaciół i przebaczenie zła, które wyrządzają.

Jezus i Arafat a „sprawa polska”

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 22 listopada 2013 | Obszar - Refleksje Wiadomości

Jezus i Arafat a „sprawa polska”

Przepraszam, jeśli kogoś zszokowało to zestawienie w tytule. Teoretycznie należałoby uważać, że wymienione dwie postacie nie mogą mieć absolutnie nic wspólnego ani z sobą nawzajem, ani z Polską. A jednak.

Filipowicz

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 08 listopada 2013 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto poznać

Filipowicz

W tym roku mija 100 lat od urodzin Kornela Filipowicza, a 90 Wisławy Szymborskej. Ich nieformalny związek trwał wiele lat i to jemu poświęciła poetka jeden z najbardziej znanych, często cytowany wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”. O Filipowiczu powiedziała, że to on bardziej zasłużył na Nagrodę Nobla.

A Kornel Filipowicz jest autorem powieści, ale przede wszystkim błyskotliwych opowiadań. Mistrz krótkiej formy. Doskonale skonstruowane, zadziwiają wielością skojarzeń, kunsztem literackim, ciekawymi puentami. Współcześnie pisarz jest nieco zapomniany. Nie wznawia się książek, nie można ich kupić na aukcjach internetowych. Dostępne są jeszcze w bibliotekach publicznych.

Magda.lena Frączek

Autor tekstu - Korneliusz Fil | Data publikacji - piątek, 01 listopada 2013 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto posłuchać

Magda.lena Frączek

Magda.lenę Frączek pierwszy raz usłyszałem, kierując się linkiem z komentarza pod jednym z artykułów ePatmosu. Była to piosenka parafrazująca rozmowę Jezusa z Samarytanką. Pomyślałem sobie: „Muzyka ambitna, trudna, trochę dziwna”.

Niedługo później moja koleżanka pożyczyła nam (choć właściwie mojej żonie) nową płytę Magda.leny „Effatha”. Puszczając ją na okrągło przez kilka dni, mogłem poznać nie tylko muzykę, ale również choć trochę wczuć się w teksty.

Niekoniecznie trzeba to oglądać

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 25 października 2013 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Emocjonalne wrażenia po obejrzeniu fragmentu pierwszego odcinka miniserialu "Biblia"

Niekoniecznie trzeba to oglądać

Wiem, że takim tytułem można zrobić komuś lub czemuś znakomitą reklamę, ale nie umiem się powstrzymać.

W sobotę zaglądnąłem do Polsatu, żeby obejrzeć pierwszy odcinek najnowszego filmu biblijnego – miniserialu „Biblia” (produkcja Mark Burnett, 2013, dziesięć godzinnych odcinków), który podobno zrobił furorę w USA i sprawił, że prezentujący go kanał telewizyjny History dzięki 13 mln widzów uzyskał wiodącą pozycję wśród telewizji kablowych. Nie mogę się nadziwić.

„To God Be the Glory”

Autor tekstu - Krystian Siewniak | Data publikacji - piątek, 11 października 2013 | Obszar - Refleksje Wiadomości

„To God Be the Glory”

Od jakiegoś czasu, żeby zapełnić brak akompaniamentu w naszym zborze, próbuję grać na fisharmonii. Gram w sposób elementarny i tylko wcześniej przygotowane pieśni, ale bogate brzmienie fisharmonii sprawia, że to wystarczy. Jest bowiem w muzyce coś tak niezwykłego, że nawet proste jej wykonanie daje sporo radości.

Basia – córka Boga

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 11 października 2013 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto posłuchać

Basia – córka Boga

Zapewne wiele naszych Baś będzie zaskoczonych, dowiadując się, że ich imię ma piękne biblijne znaczenie – takie, jak w tytule artykułu. W Biblii jest postać o tym imieniu, choć na pierwszy rzut oka nie tak łatwo zauważyć, że ma ona coś wspólnego z polską Basią. W 1 Kron. 4:18 znajdujemy wzmiankę o tajemniczej córce faraona, która nazywała się Bitia (zob. dabhar.org - Czytajmy kroniki). Jej imię zostało zapisane przy pomocy czterech hebrajskich liter: Beth-Taw-Jod-He (בִּתְיָה). Pierwsze dwie tworzą słowo oznaczające córkę – bat, kolejne dwie to skrócona wersja imienia Bożego. Oryginalnie więc imię to brzmiało Batjah. Dopiero później początkowe „a” skróciło się do „i” (por. Maria i Miriam, Balaam i Bileam). W wymowie aszkenazyjskiej końcowe Taw (lub ogólniej – każde, które nie ma dagesz, czyli kropki w środku litery) wymawia się jak s. Stąd np. Szabas zamiast Szabat. I tak dochodzimy do tytułowego imienia Basjah, czyli po naszemu Basia.

Mój rower

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 06 września 2013 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto obejrzeć

Mój rower

Piotr Trzaskalski, Mój rower.

Od czasu kiedy film przeszedł przez ekrany kin, słyszę z różnych stron: obejrzyj koniecznie. No i obejrzeliśmy w zaciszu domowym, choć dla zdjęć, muzyki warto pójść do kina. Film to mądra, prosta opowieść o trudnych relacjach, zaskakujących wyborach, o braku komunikacji oraz podpowiedź, by w codziennym zbieganiu nie zapominać o słowach, gestach, by dorosły mężczyzna nie nosił latami pytania do ojca; pytania: cieszyłeś się, kiedy się urodziłem? Spotkanie, już właściwie czterech pokoleń, niby różnych, a przecież potrzeba miłości, akceptacji zawsze jest taka sama.

<<  1 2 3 [45 6  >>