Stefania

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 02 października 2015 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto przeczytać: Magdalena Kicińska, Pani Stefa

Stefania

Pani Stefa. Współpracownica Janusza Korczaka, ale jak dowiadujemy się z książki , to może właśnie dzięki niej tak dobrze funkcjonowała instytucja, którą Janusz Korczak firmował. Dużo wiadomo, może coraz więcej, ale ile drobnych spraw pozostaje niedopowiedzianych. Autorce udało się dotrzeć do nieznanych dotąd materiałów, odbyła wiele ciekawych rozmów, by swoim niezwykle sprawnym piórem nam je opowiedzieć.

Rozmowy

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 18 września 2015 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto przeczytać: Małgorzata Halber, Najgorszy człowiek na świecie

Rozmowy

Książka Małgorzaty Halber to opowieść o rozmowach, o ich braku i konsekwencjach rozmów złych, niepotrzebnych. Młoda, trochę zostawiona sobie dziewczyna zaczyna pić. Ma lat czternaście. W nałogu jest wiele lat, jako dorosła, rozpoznawalna dziennikarka telewizyjna, decyduje się na terapię. Decyzja trudna, z konsekwencjami na całe życie.

Babilon w aptece

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 10 kwietnia 2015 | Obszar - Refleksje Wiadomości

Babilon w aptece

"Biada, biada, wielka stolico, Babilonie, stolico potężna! Bo w jednej godzinie sąd na ciebie przyszedł!" A kupcy ziemi płaczą i żalą się nad nią, bo ich towaru nikt już nie kupuje. - Obj. 18:10-11

Apteka w centrum dużego miasta. Na niewielkiej przestrzeni umieszczono obok siebie kilka stanowisk, w odległości niespełna metra. Przy każdym czeka farmaceutka gotowa spełnić oczekiwania klienta. Tak naprawdę to żadna nie czeka, wszystkie mają pełne ręce roboty. I jeszcze kilka osób stoi w kolejce. Nad każdym stanowiskiem kamera. Przy każdym stanowisku jest wszystko, co pozwala szybko obsłużyć pacjenta. Są też ulotki o preparatach, a na podstawkach do pieniędzy – zdjęcia i inskrypcje zachęcające do zakupów.

I już po feriach… zimowych?

Autor tekstu - Daniela Nawrocka | Data publikacji - piątek, 06 marca 2015 | Obszar - Refleksje Wiadomości

I już po feriach… zimowych?

Ponownie udało się niektórym naszym milusińskim spotkać na pięciodniowym zimowisku w Krakowie. Tym razem czekało ich spore wyzwanie – mieli zbudować model Przybytku według biblijnego opisu przekazanego przez Mojżesza.

Nie zapomnij mnie

Autor tekstu - Ela Krajcer | Data publikacji - piątek, 13 lutego 2015 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto przeczytać

Nie zapomnij mnie

David  Sieveking
Nie zapomnij mnie

O tym, jak moja mama straciła pamięć,
a ja na nowo odkryłem rodziców.

Polecam film i książkę  pod tym samym tytułem. Film jest piękną, reportażową opowieścią o chorej na Alzhaimera Gretel i jej bliskich. Realizacja filmu stała się dla Davida, reżysera filmowego, sposobem na to, by spędzić ze swoją mamą ostatnie miesiące jej życia i nią się opiekować.

Nasz mózg

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 30 stycznia 2015 | Obszar - Refleksje Wiadomości

Nasz mózg

Krótka letnia rozmowa z długo nie widzianym znajomym i jego uwaga: w Stanach dużo mówi się o możliwościach mózgu. Nie wiedziałam co ma na myśli, teraz, po paru miesiącach już wiem. Jestem po kilku spotkaniach w ramach kursu z neurodydaktyki; zajęcia takie sobie, ale zagadnienie ogromnie ciekawe. Dostaliśmy książki, które zamierzam przestudiować (polecam zainteresowanym: Marzena Żylińska, Neurodydaktyka).

Słowem malowane

Autor tekstu - Iwona Dąbek | Data publikacji - piątek, 16 stycznia 2015 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto przeczytać

Słowem malowane

Uwielbia Ciebie, Panie, ziemia szachownicą pól,
Uwielbia Ciebie, Panie, cały świat:
Tęczą kolorów, szumem borów, krajobrazem pól,
Jesiennym liściem, co na ziemię spadł.”

Je suis Charlie?

Autor tekstu - Olivier Kwarciak | Data publikacji - piątek, 09 stycznia 2015 | Obszar - Refleksje Wiadomości

Je suis Charlie?

Jest 8 stycznia 2015. Mieszkam we Francji, a Francja obudziła się dziś wstrząśnięta atakiem na redakcję gazety „Charlie Hebdo”. Właśnie za pracę w tej redakcji zamordowano 12 osób. Wszyscy komentatorzy jednogłośnie potępiają to, co zrobili zabójcy w imię religii i Allacha. Ja też. Nie ma słów, by określić okrucieństwo i barbarzyństwo tego czynu.

Projekt 929

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 02 stycznia 2015 | Obszar - Wydarzenia Wiadomości

Projekt 929

19 kwietnia 2018 roku, czyli 4 Ijar 5778, przypada 70. rocznica proklamowania nowożytnego państwa izraelskiego. Według kalendarza gregoriańskiego Deklarację Niepodległości ogłoszono 14 maja 1948 roku, jednak w biblijnym kalendarzu hebrajskim był to 5 Ijar 5708 i właśnie ta data stanowi podstawę dorocznych obchodów Jom ha-Acmaut, czyli Dnia Niepodległości.

Wspólnota

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 07 listopada 2014 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Przeczytaj: Jael Neeman, Byliśmy przyszłością

Wspólnota

Zamieszkajmy razem! Taki pomysł na pewno zrodził się w Białogardzie, nie pamiętam tylko czy po pierwszym kursie biblijnym, czy po którymś kolejnym, ale bardzo pragnęliśmy zostać razem, coś wspólnie budować. Ludzie z tyloma pasjami, umiejętnościami. Bylibyśmy samowystarczalni, jak choćby gmina żydowska w Tykocinie. Potem taki pomysł pojawił się w społeczności chóralnej, nawet kilka mieszkań w jednym z krakowskich bloków funkcjonuje do dziś, ale przeszkód, by być razem, było wiele. Tak jak tam, w zborze jerozolimskim kiedy zabrakło Mistrza. Niezbyt długo trwali razem i było u nich serce jedno.

Mity i fakty

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 31 października 2014 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Mity i fakty

Wzgórze świątynne w Jerozolimie po raz kolejny staje się zarzewiem konfliktu religijnego i politycznego. I jak zwykle w relacjach na ten temat „kot odwracany jest ogonem”. Rabin Jehuda Glick uważał, że Żydzi mają takie samo prawo modlić się na wzgórzu świątynnym, jak muzułmanie. Ekstremiści i terroryści islamscy prowadzą jednak dyskusję przy użyciu noży i pistoletów, więc ich odpowiedzią na jego argumenty były kule zamachowca.

Witaj na świecie, Maleńka

Autor tekstu - Daniela Nawrocka | Data publikacji - piątek, 03 października 2014 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto przeczytać

Witaj na świecie, Maleńka

„– Wierzysz w Boga, ciociu Elner?
– Oczywiście, że tak, kochanie. A ty?
– Pamiętasz, ile miałaś lat, kiedy zaczęłaś wierzyć?

Jeszcze są tacy ludzie

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 03 października 2014 | Obszar - Refleksje Wiadomości

Jeszcze są tacy ludzie

- To tam, za górą. Przyjedźcie – zapraszali serdecznie. Wiele razy już zapraszali. Wreszcie zdarzyła się dobra okazja, by odwiedzić.

„Za górą” znaczyło przejazd przez ruchliwe miasto, ale to tereny znane naszej przewodniczce, więc poszło gładko.

To jednak ja zwyciężyłam

Autor tekstu - Ela Krajcer, Jola Stanisz | Data publikacji - piątek, 26 września 2014 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Irit Amiel

To jednak ja zwyciężyłam

Irit Amiel - poetka, pisarka, Izraelitka z pochodzenia, częstochowianka z urodzenia, osoba nietuzinkowa a nawet wyjątkowa.

A my będąc będąc z urodzenia i zamieszkania częstochowiankami, miałyśmy przywilej spotkania Irit Amiel na majowym wieczorze autorskim w jej i naszej rodzinnej Częstochowie.

Bukareszt. Krew i kurz

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 12 września 2014 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto przeczytać

Bukareszt. Krew i kurz

Małgorzata Rejmer. Bukareszt. Krew i kurz. Wołowiec 2013.

Myślałam, że coś wiem o Rumunii. Dopiero kiedy wzięłam książkę M. Rejmer do ręki, zobaczyłam, jak mało. Jakieś strzępy informacji, które nie układają się w spójną całość. Liryczne obrazki z prozy S. Stasiuka, relacje z podróży znajomych, nawet pobyt w Baia Mare zostawił w pamięci obrazy sielankowe, ładne, ale tylko z fragmentu tamtej rzeczywistości. Poruszyło mną muzeum – dom gdzie mieszkał Elie Wiesel w Sighecie, wstrząsnęło muzeum komunizmu. Ogromny budynek i w małych celach udokumentowane przemyślne działania zbrodniczego systemu.

<<  1 [23 4 5 6  >>