Krzysztof Chrobak

ODKRYCIE MONET Z OKRESU PERSKIEGO

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 01 czerwca 2018

Pięć rzadkich monet zostało odkrytych jako część Projektu Przesiewu Świątynnego. Srebrne monety - trzy w nieskazitelnym stanie i dwie zużyte - z napisem "Yehud" w języku hebrajskim, są jednymi z pierwszych wybitych przez Żydów.

IZRAELSKA MISJA NA KSIĘŻYC

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 13 lipca 2018

10 lipca Izrael ogłosił, że rozpocznie swoją pierwszą misję księżycową w grudniu, mając nadzieję, że stanie się czwartym krajem, który wyląduje na Księżycu, w lutym 2019 r. Islassia, firma kosmiczna SpaceIL, wraz z Israel Aerospace Industries (IAI), wyniesie statek kosmiczny na orbitę za pośrednictwem rakiety SpaceX. "Wszyscy będziemy pamiętać, gdzie byliśmy, kiedy Izrael wylądował na Księżycu", powiedział Morris Kahn, jeden z przywódców projektu ogłaszając misję. Do tej pory tylko Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny wysłały statki kosmiczne na Księżyc.

SPRZĘT MEDYCZNY Z LINII MONTAŻOWYCH CZOŁGÓW

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 10 kwietnia 2020

IDF przestawia linie montażowe pojazdów pancernych na produkcję sprzętu medycznego

Pod koniec marca linia montażowa produkująca siedzenia do czołgów została przestawiona na produkcję gogli ochronnych dla załóg medycznych.

W ciągu 12 godzin zmieniono cały plan produkcji. Dzienna produkcja wynosi 1400 gogli.

DLACZEGO PEŁNE JEZIORO KINNERET OZNACZA WIĘCEJ NIŻ TYLKO HYDROLOGIĘ?

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 17 kwietnia 2020

Po obfitych opadach deszczu w ostatni weekend, izraelski Urząd ds. Wody ogłosił, że poziom wód Jeziora Galilejskiego osiągnął pełną pojemność, ustanawiając rekord od 2004 roku.

Nie wiadomo, czy po raz pierwszy od 1995 roku, dla uniknięcia górnej czerwonej linii przelewu, zapora Degania zostanie otwarta. Niekoniecznie tak się stanie, ale jest to prawdopodobne w przypadku dalszych intensywnych opadów.

ŚWIATOWY QUIZ BIBLIJNY 2020 DLA MŁODZIEŻY ŻYDOWSKIEJ

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 08 maja 2020

PO RAZ PIERWSZY OD 10 LAT MŁODA KOBIETA WYGRYWA ŚWIATOWY KONKURS BIBLIJNY

16-letnia Ruth Cohen, uczęszczająca do religijnego liceum dla dziewcząt w izraelskiej miejscowości Gedera, wygrała tegoroczny Światowy Quiz Biblijny dla młodzieży żydowskiej, który odbył się w środę w ubiegłym tygodniu i był transmitowany na żywo w izraelskiej telewizji.

Moshe Glidai, jedenastoklasista z Makor Chaim Yeshiva, zajął drugie miejsce.

Amerykanin Chaim Nosson Shields z Maryland znalazł się na trzecim miejscu, a Miriam Sharam z Meksyku była czwarta.

ZE WZGLĘDU NA COVID-19 JEDNA Z WYSP NA SESZELACH – TYLKO DLA IZRAELCZYKÓW

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 29 maja 2020

Z krajem, który jest uważany za jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i rozrywki na świecie, posiadającym piękne plaże, przyrodę, rzadkie zwierzęta i ogromną ilość atrakcji, została zawarta umowa o otwarciu jednej z wysp wyłącznie dla Izraelczyków.

Za porozumieniem z Seszelami kryje się ciekawa historia: na Seszelach zdecydowano, że na tej wyspie będą mogli gościć turyści tylko z jednego kraju. Linia lotnicza i lokalny rząd wybrali państwo Izrael, co wskazuje na wyjątkowe zaufanie do izraelskiego turysty.

FRANCJA OSTRZEGA IZRAEL PRZED ANEKSJĄ DOLINY JORDANU

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 05 czerwca 2020

Francja wezwała Izrael do rezygnacji z planów rozszerzenia suwerenności części Zachodniego Brzegu, w tym całej Doliny Jordanu. Szef francuskiego MSZ ostrzegł, że decyzja „nie pozostanie bez odpowiedzi”.

Jean-Yves Le Drian na posiedzeniu francuskiego Zgromadzenia Narodowego apelował: „Wzywamy rząd Izraela do powstrzymania się od jakichkolwiek jednostronnych środków, w szczególności od aneksji. Taka decyzja nie będzie mogła pozostać bez odpowiedzi”.

ARCHEOLODZY BYĆ MOŻE ZIDENTYFIKOWALI OPISANĄ W BIBLII WINNICĘ JEZREEL

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 12 czerwca 2020

W najnowszym wydaniu Journal of Eastern Mediterranean Archaeology and Heritage Studies opublikowano artykuł oparty na badaniach archeologicznych przeprowadzonych w północnym Izraelu, które potwierdzają biblijną narrację zapisaną w I Księdze Królewskiej.

„Nabot Jezreelita był właścicielem winnicy w Jezreel, sąsiadującej z pałacem króla Achaba z Samarii. Achab rzekł do Nabota: „Daj mi swoją winnicę, abym mógł ją uprawiać jako ogród warzywny, bo jest tuż obok mojego pałacu. W zamian dam ci lepszą winnicę; lub, jeśli wolisz, zapłacę srebrem ” Ale Nabot odpowiedział: „Pan zabrania, abym oddał to, co odziedziczyłem po moich ojcach!”

CYPR WITA PONOWNIE TURYSTÓW, A PIERWSZY SAMOLOT PRZYLATUJE Z IZRAELA

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 19 czerwca 2020

Po ponownym otwarciu lotniska na Cyprze jako pierwszy wylądował na nim izraelski samolot z 22 pasażerami na pokładzie.

Izrael należy do grupy 19 krajów o niskim wskaźniku zakażenia koronawirusem.

Według operatora lotniska Hermes, na wtorek zaplanowano pięć przylotów i pięć odlotów. Pierwszym był odlot linii Aegean Airlines, o 8 rano do Aten. Pierwszym przylotem, o godz.10:30, było lądowanie samolotu Israir Airlines z Tel Awiwu.

PRZEPRASZAM, ALE DZIK ZJADŁ MOJĄ PRACĘ DOMOWĄ

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 19 czerwca 2020

Ubiegłoroczny zakaz zabijania dzików w Hajfie oraz niedawny zastój w działalności człowieka z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby dzikich zwierząt w mieście. Codziennie można obserwować stada wędrujące po ulicach.

Teraz, gdy życie publiczne wraca do normy, mieszkańcy Hajfy stoją przed nowymi wyzwaniami, jakie stanowią dziki.

KLIMATYZOWANY PRZYSTANEK W EJLACIE

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 26 czerwca 2020

Pierwszy na świecie inteligentny, klimatyzowany przystanek autobusowy został zainstalowany w Ejlat, najbardziej wysuniętym na południe mieście Izraela, gdzie temperatura w lecie wynosi około 40℃. Oprócz systemu chłodzenia przystanek zaopatrzony jest w interaktywne oznaczenia oraz ekrany dotykowe.

PARLAMENT EUROPEJSKI RATYFIKOWAŁ UMOWĘ IZRAEL – UE O „OTWARTYM NIEBIE”

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 26 czerwca 2020

Po szeroko zakrojonych wysiłkach dyplomatycznych UE oficjalnie ratyfikowała umowę o „otwartym niebie” między Izraelem a UE. Jest to ważne porozumienie, które przyczyni się do rozwoju izraelskiego sektora turystyki i lotnictwa.

Parlament Europejski zagłosował 437 do 102, ratyfikując umowę przyjętą jednostronnie przez Izrael już w 2013 r. Umowa „otwartego nieba” doprowadziła do znacznego zmniejszenia opłat za przeloty, co przyczyniło się do wzrostu liczby turystów odwiedzających Izrael. Dało także turystom izraelskim możliwość przelotu do większej liczby europejskich krajów. Wczorajsza ostateczna ratyfikacja gwarantuje kontynuację konkurencji w sektorze lotniczym i niskie ceny biletów.

JAK KOZY POMAGAJĄ CHRONIĆ TERENY IZRAELA PRZED ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ POŻARÓW

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 03 lipca 2020

Choć może to zabrzmieć dziwnie, wypas – szczególnie kóz – został uznany w wielu badaniach za skuteczny, przyjazny dla środowiska sposób na zmniejszenie ryzyka rozległych pożarów.

Zwierzęta przyczyniają się do zapobiegania pożarom poprzez zjadanie nadmiaru roślinności na obszarach intensywnego wzrostu roślin, co w razie pożaru utrudnia rozprzestrzenianie się ognia.

KOSZMAR POWRACA: „MUSIMY SIĘ IZOLOWAĆ, ALBO BĘDZIEMY WŁOCHAMI”

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 10 lipca 2020

Izraelski gabinet spotkał się w poniedziałek (6 lipca) w celu omówienia dalszego zaostrzenia wytycznych związanych ze zdrowiem, ponieważ śmiertelna pandemia powróciła w kraju, który był dumny ze swojego względnego sukcesu w powstrzymaniu choroby w pierwszej fali.

Nowe ograniczenia obejmują zamykanie barów, klubów, publicznych basenów i hal imprezowych. W restauracjach liczba osób, które mogą się spotykać, została zmniejszona do 20 w środku i 30 na zewnątrz. W synagogach i innych miejscach kultu liczba wiernych została ograniczona do 19.

RYSUNKI NASKALNE Z PÓŁNOCNEGO IZRAELA UMOŻLIWIAJĄ WGLĄD W STAROŻYTNĄ KULTURĘ KAMIENIARSKĄ

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 10 lipca 2020

Podczas rutynowej wycieczki do rezerwatu leśnego Yehudia na północny wschód od jeziora Kinneret inspektor Urzędu ds. Przyrody i Parków odkrył niezwykłe znalezisko archeologiczne: rysunki naskalne liczące około 4500 lat, przedstawiające różne zwierzęta.

Żłobienia zostały odkryte na ścianie dolmenu, jednokomorowego megalitycznego grobowca zbudowanego ze skał, z których niektóre znajdują się na Wzgórzach Golan i w Galilei.

GWIAZDA DAWIDA UZNANA PRZEZ TWITTER ZA „NIENAWISTNE OBRAZY”

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 24 lipca 2020

Gwiazda Dawida została uznana za „nienawistne obrazy” przez Twitter, który zablokował konta użytkowników wyświetlających ją na swoich zdjęciach profilowych.

Kampania Przeciwko Antysemityzmowi poinformowała, że w ostatnich dniach kilku użytkowników Twittera skontaktowało się z nimi , zgłaszając że ich konta zostały zablokowane przez platformę mediów społecznościowych. Podany powód? Oto powiadomienia, które otrzymali z Twittera: „Stwierdziliśmy, że to konto narusza zasady Twittera. Szczegóły: naruszenie naszych zasad zakazujących publikowania nienawistnych zdjęć. Nie możesz używać nienawistnych obrazów ani symboli w swoim zdjęciu profilowym lub w nagłówku profilu. W rezultacie zablokowaliśmy Twoje konto.”

NETANJAHU DO ONZ O FABRYCE POCISKÓW W BEJRUCIE

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 02 października 2020

„Panie Prezydencie, Szanowni Państwo,

Bliski Wschód nie słynie z dobrych wiadomości i niewielu spodziewało się, że w tym roku będzie inaczej. Wiecie, że pandemia pustoszy naszą część świata, jak wszędzie.

Z przyjemnością informuję jednak, że w tym roku mogę przekazać dobre wiadomości z Bliskiego Wschodu. W rzeczywistości mogę przekazać aż dwie dobre wiadomości.

ŻYDZI W CAŁYM IZRAELU BUDUJĄ KUCZKI

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 09 października 2020

Żydzi w Jerozolimie i w całym Izraelu budują kuczki – czworoboczne szałasy różnej wielkości, z których wiele jest zwieńczonych dachami z bambusowych tyczek i zielonych liści palm. Panuje zwyczaj ozdabiania swoich kuczek wszelkiego rodzaju dziełami sztuki judaistycznej, owocami i innymi przedmiotami. Struktury w większości przypadków mają charakter tymczasowy i zostaną usunięte najpóźniej do końca miesiąca.

IZRAEL ŁAGODZI RESTRYKCJE

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 16 października 2020

Specjalny gabinet Izraela zajmujący się COVID-19 ujawnił, że od niedzieli 18 października  niektóre trwające od miesiąca ograniczenia zostaną zniesione. Decyzja została podjęta w związku ze spadkiem liczby nowych przypadków koronawirusa. Zgodnie z wytycznymi izraelskiego rządu, restrykcje, które wcześniej ograniczały przebywanie osób w promieniu 1000 metrów, zostaną zniesione, oprócz tego wznowią działalność restauracje, ale będą oferować tylko dania na wynos. Również zakłady usługowe i firmy nie obsługujące bezpośrednio klientów, zostaną otwarte. Także parki, plaże, parki narodowe i rezerwaty przyrody. Szkoły pozostaną nadal zamknięte.

ODRODZENIE PERSKIEGO DANIELA W IZRAELU

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 30 października 2020

Niegdyś perskie daniele swobodnie wędrowały po Ziemi Izraela. Jednak pod koniec XIX wieku szalejące kłusownictwo doprowadziło do ich całkowitego zniknięcia z tutejszego krajobrazu. Kilkadziesiąt lat później zniknęły również ze swojego siedliska w Iranie, co doprowadziło ekspertów do wniosku, że wyginęły.

ROZWÓJ GOSPODARKI IZRAELA PO ZAKOŃCZENIU LOCKDOWNU

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 20 listopada 2020

Gospodarka Izraela odnotowała najlepszy kwartał od co najmniej 25 lat. W okresie od lipca do września, po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią, PKB wzrósł aż o 37,9 proc.

Tak duży wzrost przekroczył szacunki analityków ankietowanych przez Bloomberga, którzy spodziewali się odbicia na poziomie 24 proc.

PREMIER BENJAMIN NETANJAHU PIERWSZY DO ZASZCZEPIENIA

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 18 grudnia 2020

Izrael otrzymał pierwszą dostawę szczepionek przeciw COVID-19 firmy Pfizer. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział, że chce być pierwszym zaszczepionym Izraelczykiem, aby zachęcić innych do przyjęcia szczepionki.

– Ważne jest dla mnie, by mieszkańcy Izraela zostali zaszczepieni. Wierzę w tę szczepionkę – powiedział Netanjahu w przemówieniu na lotnisku Ben Guriona pod Tel Awiwem.

RAMI LEVY ZAINSTALUJE FARMY VERTICAL FIELD ZE ŚWIEŻYMI PRODUKTAMI

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 25 grudnia 2020

Firma Vertical Field z siedzibą w Ra'anana podpisała umowę z największą w Izraelu siecią spożywczą Rami Levy. Umowa dotyczy dostarczania w nadchodzących latach pionowych farm do każdego z oddziałów supermarketów.

Obok każdego oddziału zostanie zainstalowana pionowa farma, zapewniająca klientom świeże produkty wyhodowane w wewnętrznych gospodarstwach firmy.

NAJSTARSZE ZDJĘCIA JEROZOLIMY – 1844 ROK

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 15 stycznia 2021

Najstarsze zdjęcia Jerozolimy wykonał prawie 180 lat temu metodą dagerotypii francuski fotograf Joseph-Philibert Girault de Prangey (21 października 1804 –7 grudnia 1892).

Wcześniej, w 1842 r., udało mu się sfotografować Ateny. Niedawno jedno z jego ateńskich zdjęć, przedstawiające świątynię Jowisza, zostało sprzedane w londyńskim Christie's za 922 tys. 488 dolarów.

KOT W KONTENERZE Z ODESSY DO HAJFY PRZEZ TRZY TYGODNIE JADŁ… CUKIERKI

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 22 stycznia 2021

Pracownicy portu w Hajfie znaleźli kota w kontenerze z cukierkami, który przypłynął z Odessy na Ukrainie. Zwierzę podróżowało 19 dni, żywiąc się słodyczami i pijąc skraplającą się wodę.

Ładunek trafił do Izraela przez ukraiński port tranzytem, a kot, który prawdopodobnie zamieszkiwał odeski port, wszedł do kontenera podczas załadunku.

RESTAURACJA ASSAFA GRANITA ZDOBYŁA GWIAZDKĘ MICHELIN

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 29 stycznia 2021

Otwarta półtora roku temu w Paryżu restauracja „Broken” izraelskiego szefa kuchni Assafa Granita zdobyła gwiazdkę Michelina. W tweecie z prestiżowego przewodnika po restauracjach i hotelach, w którym ogłoszono zwycięstwo, czytamy, że w 2021 roku przyznano 54 nowe gwiazdki, mimo skomplikowanej sytuacji w branży gastronomicznej.

W IZRAELU PRZESTAJĄ UMIERAĆ NA COVID-19

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 30 kwietnia 2021

W Izraelu gwałtownie spada liczba zgonów w wyniku COVID-19. W czwartek nie odnotowano ani jednego, po raz pierwszy od bardzo dawna!

Pandemia kosztowała życie 6352 Izraelczyków. Szczyt umieralności nastąpił 25 stycznia, kiedy zmarło 79 zarażonych. Od tego czasu widać jednak wyraźny trend spadkowy. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że po raz pierwszy od 10 miesięcy nikt nie stracił życia z powodu COVID. W piątek były cztery zgony, a w sobotę dwa