GWIAZDA DAWIDA UZNANA PRZEZ TWITTER ZA „NIENAWISTNE OBRAZY”

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 24 lipca 2020

Gwiazda Dawida została uznana za „nienawistne obrazy” przez Twitter, który zablokował konta użytkowników wyświetlających ją na swoich zdjęciach profilowych.

Kampania Przeciwko Antysemityzmowi poinformowała, że w ostatnich dniach kilku użytkowników Twittera skontaktowało się z nimi , zgłaszając że ich konta zostały zablokowane przez platformę mediów społecznościowych. Podany powód? Oto powiadomienia, które otrzymali z Twittera: „Stwierdziliśmy, że to konto narusza zasady Twittera. Szczegóły: naruszenie naszych zasad zakazujących publikowania nienawistnych zdjęć. Nie możesz używać nienawistnych obrazów ani symboli w swoim zdjęciu profilowym lub w nagłówku profilu. W rezultacie zablokowaliśmy Twoje konto.”

Obrazy, o których mowa, wahały się od białej Gwiazdy Dawida w stylu graffiti, przez nałożenie nowoczesnej niebieskiej gwiazdy na flagę Izraela połączoną z żółtą gwiazdą, którą Żydzi zmuszeni byli nosić przez nazistów, po montaż żółtych gwiazd.

Stephen Silverman, dyrektor ds. dochodzeń i egzekwowania w Campaign Against Antisemitism, powiedział: „Bardzo często firmy mediów społecznościowych twierdzą, że brakuje im zasobów, aby walczyć z nienawiścią na swoich platformach, ale Twitter zaprzecza temu twierdzeniu, pokazując, że ma zasoby, ale wybiera walkę z pokrzywdzoną mniejszością, zamiast z symbolami niezliczonych rasistów, którzy bezkarnie korzystają z jego platformy.”

„Twitter musi natychmiast przywrócić te konta, przeprosić właścicieli i ostatecznie zobowiązać się do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko antysemitom, którym umożliwiał tak długo działalność.”

To nie pierwszy raz, kiedy Twitter został poddany krytyce z powodu widocznego endemicznego antysemityzmu.

Ostatecznie żydowscy użytkownicy Twittera walczyli, używając taga w ironiczny sposób, aby podkreślić antysemityzm, z którym oni i ich rodziny mieli do czynienia przez lata.

Silverman dodał: „To godne ubolewania, że Twitter konsekwentnie nie działa przeciwko antysemityzmowi na swojej platformie, ale teraz podejmuje działania przeciwko Żydom za okazywanie dumy ze swojej tożsamości, poprzez wyświetlanie Gwiazdy Dawida.”


Na podstawie: jpost.com - Star of David taken down by Twitter, citing 'hateful imagery'

Następny | Poprzedni