Prasa

NIE TYLKO HERMON: GÓRA BENTAL

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 lutego 2021

Kiedy myślimy o górach na północy Izraela, zwykle przychodzi nam do głowy Hermon – ale to nie jedyne wzniesienie w okolicy. Jest tam również góra Bental, której szczyt leży na wysokości 1171 m n.p.m. Stanowi ona część łańcucha nieczynnych wulkanów, ciągnącego się wzdłuż wschodniej strony Wzgórz Golan. Zbudowana jest z magmy.

Na jej szczycie widnieją pozostałości starej syryjskiej twierdzy. Jest też podziemny szlak – stary bunkier IDF, gdzie ścienne malowidła opowiadają historię wojny Jom Kippur.

STOPNIOWE ZNOSZENIE OGRANICZEŃ W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 lutego 2021

Rząd zadecydował dziś, że w niedzielę mogą zostać otwarte centra handlowe, hotele, siłownie, działalność komercyjna i obiekty kulturalne, a także klasy 5-6 i 11-12 w zielonych, żółtych i jasnopomarańczowych miastach.

Ministrowie uzgodnili też konkretny plan dla synagog i zbliżającego się święta Purim, który będzie już obowiązywał podczas nadchodzącego szabatu.

ZIMOWE WSPOMNIENIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 lutego 2021

Zima 1950 roku była w Izraelu wyjątkowa, bo w lutym mieszkańcy zwykle dość ciepłego Tel Awiwu zostali zaskoczeni grubą warstwą śniegu. Natychmiast rozpoczęto stawianie bałwanów oraz walki na śnieżki, żeby nie przegapić tej niezwykle rzadkiej okazji.

Izraelska Biblioteka Narodowa przypomniała dziś kilka zdjęć Rudiego Weissensteina z tego dnia:

GALILEJSKA „MONA LISA”

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 lutego 2021

W Tzippori, w jednej z rzymskich willi z III w. n.e. znajduje się duża mozaika, a w jednym z jej paneli – portret kobiety, przez niektórych nazywany „galilejską Mona Lisą”. Nie jest on być może bardzo podobny do dzieła Leonarda, ale widać na nim delikatny uśmiech i subtelne kolory. Do wykonania tego fragmentu użyto mniejszych kostek, co umożliwiło zróżnicowanie barw i zastosowanie światłocienia.

IZRAEL KOŃCZY BUDOWĘ MIESZKAŃ DLA GWATEMALCZYKÓW, KTÓRZY STRACILI DOMY W WYNIKU WYBUCHU WULKANU W 2018 ROKU

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 19 lutego 2021

„Izrael zawsze będzie pomagał naszej przyjaciółce i sojuszniczce – Gwatemali” – powiedział ambasador Izraela w Gwatemali i Hondurasie, Mattanya Cohen.

Ambasada Izraela w Gwatemali niedawno zakończyła budowę osiedla mieszkaniowego w mieście Escuintla dla rodzin, których domy zostały zniszczone podczas erupcji wulkanu Fuego w 2018 roku.

JEROZOLIMA INWESTUJE W EKOLOGICZNE OŚWIETLENIE ULIC

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 lutego 2021

Jerozolima zainwestuje dziesiątki milionów szekli w przekształcenie miejskich świateł w bardziej ekologiczną i wydajniejszą formę zużycia energii, instalując żarówki LED w dzielnicach takich jak Kiryat Hayovel, Rehavia i inne. Wymieni również żarówki używane obecnie w Chords Bridge (Moście Strun).

SENAT USA PRZEGŁOSOWAŁ POZOSTAWIENIE AMBASADY AMERYKAŃSKIEJ W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 lutego 2021

Senat Stanów Zjednoczonych w czwartek 4 lutego przegłosował 97-3 poprawkę, która potwierdziła zamiar utrzymania ambasady kraju w Jerozolimie. Została ona zaproponowana przez republikańskich senatorów Jima Inhofe z Oklahomy i Billa Hagerty'ego z Tennessee.

Inhofe napisał na Twitterze, że poprawka „sprawiłaby, iż ambasada USA w Jerozolimie pozostałaby tam na stałe, skutecznie zapobiegając obniżeniu jej statusu lub przeniesieniu. To ważne przesłanie, że uznajemy Jerozolimę za stolicę Izraela”.

IZRAEL OBIECUJE 5000 DAWEK SZCZEPIONKI PRZECIW KORONAWIRUSOWI PRACOWNIKOM PALESTYŃSKIM

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 12 lutego 2021

Rząd dostarczy w przyszłym tygodniu partię szczepionki Pfizer / BioNTech w formie pomocy humanitarnej.

Tysiące kluczowych pracowników palestyńskich będzie chronionych przed COVID-19 po tym, jak Izrael obiecał dostarczyć władzom Palestyny 5000 dawek szczepionki.

Szczepionki będą początkowo podawane osobom, w tym pracownikom medycznym, którzy pracują w bliskim sąsiedztwie osób dotkniętych koronawirusem.

PRZY „ZAMKNIĘTYM” NIEBIE KOT PRZEJMUJE KOKPIT EL AL 737

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 12 lutego 2021

Międzynarodowe lotnisko Ben-Guriona w Izraelu jest zamknięte dla wszystkich lotów z wyjątkiem nagłych przypadków humanitarnych, jednak koty rzadko kiedy stosują się do przestrzegania zasad ludzi.

W niedzielę pracownicy lotniska byli zaskoczeni, widząc kota wygrzewającego się w kokpicie samolotu El Al 737. Personel wezwał pomoc, aby złapać pasażera na gapę.

ZNALEZIONA PRZEZ ŻOŁNIERZA MONETA SPRZED 1800 LAT OPOWIADA O DAWNYCH CZASACH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 lutego 2021

Około 1800 lat temu jakiś podróżnik wędrował przez okolicę Karmelu i z kieszeni wypadła mu moneta. Dwa tysiące lat później natknął się na nią izraelski żołnierz podczas ćwiczeń. Do tej pory znaleziono tylko jedenaście takich monet – wszystkie w północnym Izraelu, od Megiddo i Zippori po Tyberiadę i Arbel.

Jak poinformował dziś dział numizmatyczny Urzędu ds. Starożytności, pieniążek jest opatrzony wizerunkami i napisem, które pozwoliły badaczom precyzyjnie zidentyfikować jego pochodzenie i czas użycia: na jednej stronie znajduje się napis „mieszkańcy Gewa Fillipi”, [cywilny] rok 217 (158–159 n.e.) wraz z wizerunkiem syryjskiego boga księżyca; na drugiej – portret rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa.

WESELE NA 11 PAR BNEI MENASHE

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 12 lutego 2021

Jedenaście par Bnei Menashe, które niedawno wyemigrowały do Izraela z północno-wschodnich Indii, ponownie zawarło związek małżeński podczas uroczystej i emocjonalnej ceremonii grupowej w ośrodku absorpcyjnym Shavei Israel w Nordii, niedaleko Netanji, po zakończeniu formalnego nawrócenia na judaizm przez Naczelny Rabinat.

ZANIM WYBRANO GODŁO IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 lutego 2021

10 lutego minęła rocznica wybrania projektu godła Izraela – wiemy, jak wygląda, ale jak MOGŁO wyglądać, gdyby wybrano inny pomysł? Biblioteka Narodowa pokazała, jakie były te inne pomysły.

Na dwa dni przed ogłoszeniem niepodległości Państwa Izrael członkowie administracji zdali sobie sprawę, że zapomnieli o dość ważnym szczególe o tworzącym się państwie: nie zdecydowali o nazwie państwa. Na spotkaniu przedstawiono różne sugestie: Juda, Syjon i oczywiście ostateczny zwycięzca - Izrael.

MACHERONT – GDZIE TAŃCZYŁA SALOME I GDZIE ŚCIĘTO JANA (1)

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 lutego 2021

W Macheroncie tańczyła Salome. Tam też ścięto Jana Chrzciciela.

Opowieść z Ewangelii została uzupełniona przez żydowskiego historyka Józefa Flawiusza: wszystko zaczęło się, gdy Herod Antypas (syn króla Heroda Wielkiego, który rządził Galileą i Pereą między 4 rokiem p.n.e. a 39 rokiem n.e.) pożądał żony swojego brata, Herodiady. Herod Antypas przekonał Herodiadę, by rozwiodła się z mężem i poślubiła go. Ten związek został potępiony jako niezgodny z prawem przez Jana Chrzciciela, co naturalnie doprowadziło Herodiadę do wściekłości.