ZANIM WYBRANO GODŁO IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 lutego 2021

10 lutego minęła rocznica wybrania projektu godła Izraela – wiemy, jak wygląda, ale jak MOGŁO wyglądać, gdyby wybrano inny pomysł? Biblioteka Narodowa pokazała, jakie były te inne pomysły.

Na dwa dni przed ogłoszeniem niepodległości Państwa Izrael członkowie administracji zdali sobie sprawę, że zapomnieli o dość ważnym szczególe o tworzącym się państwie: nie zdecydowali o nazwie państwa. Na spotkaniu przedstawiono różne sugestie: Juda, Syjon i oczywiście ostateczny zwycięzca - Izrael.

Trzy tygodnie po ustanowieniu państwa rząd tymczasowy zaprosił obywateli Izraela do przedstawienia projektu flagi i godła narodowego. Wytyczne pozostawiły konkurującym artystom miejsce na ich własną twórczość. Precyzowały jedynie, jakie kolory mają być użyte: błękitne i białe „i jakikolwiek inny kolor według gustu artysty”, a na godle miał być siedmioramienny świecznik i siedem gwiazd. Instrukcje stwierdzały również, że „wszelkie inne sugestie lub pomysły są mile widziane” i zawierały zastrzeżenie, że „Rząd nie jest zobowiązany do przyjęcia żadnej z otrzymanych propozycji”.

Nie sprecyzowano żadnego napisu i nie podano wskazówek dotyczących obramowania godła.

Termin składania propozycji minął 14 czerwca 1948 r.


(źródło: The National Library of Israel)


(źródło: The National Library of Israel)


Na podstawie: 
The National Library of Israel - The Initial Proposals That Fell Short: How the Israeli National Emblem Was Chosen

Następny | Poprzedni