ICCHAK HERZOG 11. PREZYDENTEM IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 czerwca 2021

Przewodniczący Agencji Żydowskiej Icchak Herzog będzie 11. prezydentem Izraela, po tym jak otrzymał 87 głosów od członków Knesetu w tajnym głosowaniu na posiedzeniu plenarnym.

Przeciwniczka Herzoga, uhonorowana Nagrodą Izraela pedagog Miriam Perec, otrzymała 27 głosów, a trzech członków Knesetu wstrzymało się od głosu. Gdyby została wybrana, zostałaby pierwszą kobietą-prezydentem Izraela.

Było to największe zwycięstwo w jakichkolwiek wyborach prezydenckich w historii Izraela. Herzog zastąpi prezydenta Reuwena Riwlina, gdy jego kadencja zakończy się 9 lipca.

Herzog podziękował wszystkim członkom Knesetu, którzy na niego głosowali, i powiedział, że to zaszczyt służyć całemu narodowi izraelskiemu. Nazwał Miriam Perec bohaterką i inspiracją.

„Będę prezydentem wszystkich” – powiedział Herzog, wyróżniając Izraelczyków z całego spektrum politycznego i diaspory żydowskiej.

Herzog powiedział, że jest gotów współpracować z każdym rządem i każdym premierem.

Premier Benjamin Netanjahu i lider partii Jamina, Naftali Bennett, który stara się zająć jego miejsce, pogratulowali Herzogowi i życzyli Miriam Perec powodzenia.

Riwlin rozmawiał z Herzogiem przez telefon, a także zadzwonił do Miriam Perec, aby jej podziękować.

„Przesyłam panu moje najserdeczniejsze pozdrowienia, panie prezydencie” – powiedział Riwlin. „Mogę panu powiedzieć, że odpowiedzialność roli, którą ma pan wkrótce przyjąć, jest niepodobna do niczego, co robił pan do tej pory. Żydowski i demokratyczny system, który ustanowiliśmy tutaj, na ziemi naszych przodków, ma ciało i duszę. Jeśli Kneset jest miejscem kłótni, co z pewnością widzieliśmy ostatnio, to Rezydencja Prezydenta jest miejscem dyskursu, partnerstwa i państwowości”.

Riwlin powiedział, że tytuł „pierwszego obywatela” i zadanie strzeżenia charakteru państwa Izrael, szczególnie w tym momencie, to ciężka odpowiedzialność.

„Nie mam wątpliwości, że udźwignie Pan te obowiązki znakomicie” – powiedział Riwlin. „Jestem dumny, że za miesiąc przekażę panu pałeczkę”.

Odnosząc zwycięstwo, Herzog stał się pierwszym prezydentem, którego ojciec był prezydentem. Chaim Herzog był szóstym prezydentem Izraela.


Prezydent-elekt Icchak Herzog i jego żona Michal z premierem Netanjahu (źródło: The Jerusalem Post)


Na podstawie: 
The Jerusalem Post - Isaac Herzog elected 11th President of the State of Israel by wide margin

Następny | Poprzedni