Zielone Świątki z Ewangelią

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 06 maja 2016 | Obszar - Wiadomości Informacje

Zielone Świątki z Ewangelią
fot. Piotr Kubic

Byłem na spektaklu „Pasja” przygotowanym przez Stowarzyszenie Sztukmisja. To niezwykłe przeżycie. Sądzę, że będzie niezwykłe dla wszystkich, którzy wielokrotnie czytali ewangelie i próbowali wyobrażać sobie, że są w centrum ewangelicznej akcji. Bo ten spektakl polega właśnie na tym, że widzowie są w centrum akcji!

„Pasja” jest opowieścią o życiu Jezusa, a jej podstawą jest tekst biblijny. Jednak idąc na przedstawienie należy zapomnieć o wygodnych, teatralnych fotelach. Widownia i scena są jednym i tym samym miejscem. Całe dwie godziny trzeba podążać za akcją, stoi się i chodzi wraz z bohaterami – Jezusem, apostołami, uczonymi w Piśmie i faryzeuszami. Widzowie są tam, gdzie umiera Łazarz, są blisko uczniów, którzy na środku Jeziora Genezaret ratują łódź przed zatonięciem, mogą stanąć tuż obok Piłata, który sądzi Jezusa. Będąc w tym scenicznym tłumie trzeba uważać, gdyż panuje ścisk podobny, jak wtedy, kiedy Jezus chodził wśród tłumów. Można zostać potrąconym, szturchniętym, czasem trzeba się dobrze postarać, żeby przecisnąć się do centrum wydarzeń.

Scenografia jest umowna, kostiumy minimalistyczne, uniwersalne. Aktorzy to kobiety i mężczyźni, z tym, że kobiety czasem odgrywają role męskie, gdyż czasem jest to konieczne. Tym, co nie jest umowne, są emocje, które powstają pomiędzy aktorami i promieniują na „tłum” – widzów. To emocje uruchamiają naszą wyobraźnię, która przenosi w tamten świat. Nie można pozostać nieporuszonym.

Polecam to przedstawienie wszystkim, dla których ewangelia nie jest obojętna, którzy są otwarci na silne przeżycia.


ZIELONE ŚWIĄTKI Z EWANGELIĄ

czyli ostatnia w tym roku okazja, by zobaczyć spektakl „Pasja”

Kiedy? W niedzielę 15 maja o godz: 18:00
Gdzie: w Krakowie na ul. Mogilskiej 43

wstęp wolny
ZAPRASZAMY!

Przyjdź i dotknij ewangelii. Spektakl „Pasja – a Słowo stało się ciałem i zamieszkało w sąsiedztwie” opowiada historię Jezusa i otaczających go ludzi od momentu chrztu w Jordanie po zmartwychwstanie. Cechą szczególną przedstawienia jest brak typowego podziału na scenę i widownie. Widzowie uczestniczą bezpośrednio w akcji, przebywają tuż obok Jezusa, apostołów, uczonych w Piśmie, tworzą tłum, stają się częścią spektaklu.

Czas trwania: 100 minut + 10 minut przerwy
Reżyseria: Kathleen Ann Thompson
Organizator: Stowarzyszenie SZTUKMISJA | email: biuro@sztukmisja.org | tel. 502 973 021


fot. Piotr Kubic

Udostępnij...

O Autorze

Piotr Kubic

Piotr Kubic