Jak wyglądał Raj?

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 06 maja 2016 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto obejrzeć

Jak wyglądał Raj?
Kadry z filmu "Kolory raju"

Do niedawna miałam w głowie sielankowe obrazki „krainy łagodności”, ale wróciło pytanie, kiedy obejrzałam film „Kolory raju”, irańskiego reżysera Majid Majidiego, z muzyką Alireza Kohandairy, zdjęcia wykonali: Hashem Attar, Mohammad Davudi.

Majid Majidi pokazuje nam kilka dni z życia niewidomego chłopca, ale tyle w tej opowieści pozytywnych przesłań, piękna, że smutne zdarzenia są refleksją: samo życie. Niosą też pocieszenie, bo prawdziwe uczucia zwyciężają.

Film warto zobaczyć ze względu na poruszającą fabułę, ale przede wszystkim na cudowne zdjęcia i dźwięki. Może właśnie tak wyglądał raj? Góry, rwące rzeki, nieprawdopodobne bogactwo roślin i zwierząt, których większość słyszymy, bo jesteśmy w tym otoczeniu z niewidomym chłopcem. Niezwykłej urody są zdjęcia wielobarwnej łąki, na której stara kobieta z wnuczętami zbiera kwiaty, by potem gotować z nich barwniki. Moczona w nich wełna jest surowcem na dywany – kolorowe kobierce.

I pomyślałam po raz pierwszy, że trudne zadanie miał nasz ojciec Adam, by to wszystko ogarnąć, nazwać, wspiąć się na wysoką górę, zajrzeć do gniazd z pisklakami (nie opowiem wzruszającej sceny, to trzeba zobaczyć!), ale i zanurzyć dłonie w rwącej rzece, w krystalicznej, bardzo zimnej wodzie, znaleźć co w niej pływa, ale i wyłowić różnice.

A gdy stworzył Pan Bóg z ziemi wszelki zwierz polny, i wszelkie ptactwo niebieskie, tedy je przywiódł do Adama, aby obaczył jakoby je nazwać miał; a jakoby nazwał Adam każdą duszę żywiącą, tak aby było imię jej. Tedy dał Adam imiona wszystkiemu bydłu, i ptactwu niebieskiemu, i wszelkiemu zwierzowi polnemu (1 Mojż. 2:19, 20). Jeszcze jest krótka informacja o rzekach przepływających i otaczających tę krainę i werset, którego wcześniej nie widziałam. Kryje on także zamiary, możliwości: Wszelką różdżkę polną, przed tym niż była na ziemi; i wszelkie ziele polne, pierwej niż weszło; Albowiem nie spuścił jeszcze był dżdżu Pan Bóg na ziemię (1 Mojż. 2:5).

Z krótkiej opowieści na kartach Biblii trudno wywnioskować, jak wyglądało życie w tym ogrodzie zasadzonym przez Pana Boga, warto zatem oglądać ładne obrazy, choć to dalej tylko część prawdy o tamtym świecie.

Zwiastun filmu „Kolory raju”, (1999 r.)

Udostępnij...

O Autorze

Ela Dziewońska