WYCIEK SMOŁY ZANIECZYŚCIŁ IZRAELSKIE WYBRZEŻE M. ŚRÓDZIEMNEGO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 lutego 2021

Izraelskie Siły Obronne oraz Urząd ds. Przyrody i Parków oświadczyły w minioną sobotę, że wojsko pomoże w oczyszczeniu dużego wycieku smoły na wybrzeżu Izraela, który to wyciek, jak ostrzegł ekspert, może być jedną z największych w historii katastrof ekologicznych w Izraelu.

Przyczyna wycieku dziesiątek ton smoły rozlanej na morzu nie została ostatecznie wyjaśniona i była badana. Doniesienia o zanieczyszczeniu pojawiły się po raz pierwszy w czwartek, kiedy 17-metrowy martwy płetwal znaleziony został na wybrzeżu Izraela wraz z innymi dzikimi zwierzętami.

Dr Dor Adelist, naukowiec morski z Uniwersytetu w Hajfie, powiedział „Największym obawą jest to, że w morzu jest teraz o wiele więcej smoły, która zatruwa dzikie zwierzęta i wciąż do nas nie dotarła. ”

Powiedział, że wyciek był wynikiem wypadku na statku, ale statek nie został jeszcze zidentyfikowany. Utrzymywał, że wyciek jest najgorszą tego rodzaju katastrofą od ponad 40 lat.

Prezydent Reuven Rivlin wezwał w sobotę do podjęcia natychmiastowych działań na szczeblu krajowym: „Obrazy zanieczyszczeń na naszych plażach są okropne” - powiedział. „Teraz jest czas na pilny plan, zanim staniemy w obliczu bezprecedensowej katastrofy ekologicznej” - dodał prezydent.

Premier Benjamin Netanyahu nazwał wyciek „poważnym incydentem”.

Minister ochrony środowiska Gila Gamliel powiedziała, że wyciek ropy został zidentyfikowany około 50 kilometrów od wybrzeża tydzień temu i że jeden z 10 statków, które znajdowały się w tym obszarze w tym czasie, mógł być za to odpowiedzialny.

Od Hajfy na północy aż do Aszkelonu na południu w pobliżu Gazy, wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego można było zobaczyć czarne plamy. W rezerwacie przyrody Gador, niedaleko miasta Hadera znaleziono zanieczyszczone smołą ryby, żółwie i inne morskie stworzenia.

Wcześniej w sobotę wiele osób, które zgłosiły się na ochotnika do udziału w operacji oczyszczania ogromnego wycieku smoły, zostało hospitalizowanych po wdychaniu toksycznych oparów.

Kilka tysięcy osób przybyło na plaże wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w Izraelu, aby pomóc w sprzątaniu wycieku. Jednak w następstwie powyższych obrażeń izraelski Urząd ds. Przyrody i Parków wezwał ludzi do trzymania się z dala od plaż.

„Na tym etapie prosimy mieszkańców, aby nie przychodzili samodzielnie na plaże w celu oczyszczenia” - podały władze w oświadczeniu. „Sprzątanie wymaga użycia odpowiedniego sprzętu ochronnego w celu zachowania zdrowia i uporządkowanego usuwania [pozostałości] w odpowiednie miejsce”.


(źródło: The Times of Israel)


(źródło: The Times of Israel)


(źródło: The Times of Israel)


(źródło: The Times of Israel)


(źródło: The Times of Israel)


Na podstawie: 
The Times of Israel - Thousands of IDF troops to assist in cleanup of disastrous tar spill along coast

Następny | Poprzedni