DRUGI IZRAELSKI KOSMONAUTA PRZYGOTOWUJE SIĘ DO LOTU W 2021 R.

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 listopada 2020

W poniedziałek 16 listopada podczas ceremonii w rezydencji prezydenta Riwlina ogłoszono, że w przyszłym roku po raz drugi w historii kraju izraelski astronauta poleci w przestrzeń kosmiczną.

Ejtan Stibbe, były pilot myśliwca, ma wystartować pod koniec 2021 roku na trwającą nieco ponad tydzień misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„To dzień narodowej radości i wielkiej dumy” – powiedział prezydent Reuwen Riwlin. „Izraelski pilot z niebiesko-białą flagą wyhaftowaną na ramieniu po raz kolejny udowodni to, co pokazujemy tutaj od 72 lat: że nawet niebo nie jest naszym ograniczeniem”.

W poniedziałkowej konferencji prasowej w rezydencji prezydenta wziął udział syn pierwszego astronauty Izraela, Ilana Ramona, który zginął podczas swojej misji w 2003 roku.

Ramon, izraelski pilot myśliwca, był specjalistą od ładunku wahadłowca w misji STS-107 promu kosmicznego Columbia. Zginął wraz z pozostałymi sześcioma członkami załogi, gdy prom wybuchł 1 lutego 2003 roku, zaledwie 16 minut przed tym, jak mieli wylądować z powrotem na Ziemi.

Zbliżający się start umieści Stibbego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na 200 godzin, które wykorzysta on do przeprowadzenia serii bezprecedensowych eksperymentów. Ich celem jest ulepszenie izraelskich technologii i rozwoju naukowców oraz start-upów.

Ejtan Stibbe będzie podróżował wahadłowcem, który ma wystartować z Florydy pod koniec 2021 roku; wkrótce rozpocznie szkolenie, które zabierze go do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Rosji. W wieku 62 lat będzie jednym z najstarszych astronautów w historii.

Prezydent Riwlin zwrócił uwagę na termin misji, która przypada w czasie globalnej pandemii.

„Ta misja w kosmos na rzecz nauki i badań, na rzecz niekończącego się poszukiwania wiedzy, odkrywania, zrozumiewania, rozpoczyna się w czasie, gdy ludzkość stoi przed jednym z największych wyzwań. To kryzys, którego nie zaznało nasze pokolenie. Z powodu wirusa zdaliśmy sobie sprawę, jak wiele wspaniałych koncepcji – takich jak nauka, medycyna i badania – może fundamentalnie wstrząsnąć naszym życiem”.

„Zdaliśmy sobie sprawę, jak wiele nie wiemy; nie tylko o odległych planetach i nieskończenie ogromnych galaktykach, ale nawet tutaj, na naszej własnej małej planecie. Mając do czynienia z tym mikroskopijnym, maleńkim wirusem, w celu znalezienia szczepionki muszą współpracować naukowcy z różnych krajów i narodów. Na tym polega siła nauki. Przypomina nam, że jesteśmy częścią czegoś znacznie większego, co przemawia do ludzkiego ducha, który jest w nas wszystkich”.

Riwlin powiedział, że Stibbe będzie „reprezentantem Izraela w ludzkich wysiłkach zmierzających do zrozumienia cudownego mechanizmu umożliwiającego życie na tym globie i do odkrywania sekretów wszechświata”.

„Leć w pokoju i wracaj w pokoju” – powiedział prezydent Ejtanowi Stibbemu.


Eitan Stibbe przemawia w rezydencji prezydenta 16 listopada 2020 r. (źródło: The Times of Israel)


Pamiątkowe zdjęcie ze spotkania w rezydencji prezydenta (źródło: The Times of Israel)


Ilan Ramon (źródło: The Times of Israel)


Tal Ramon (źródło: The Times of Israel)


Na podstawie: The Times of Israel - Israel to send its second-ever astronaut into space

Następny | Poprzedni