„Triumf Nasion”

Autor tekstu - Romek Kopak | Data publikacji - piątek, 13 stycznia 2017 | Obszar - Wiadomości Recenzje

„Triumf Nasion”

Autor: THOR HANSON; tłum. Adam Wawrzyński,
4A oficyna Żółwin 2016
Tytuł oryginału: The Triumph of Seeds How Grains, Nuts, Kernels, Pulses & Pips Conquered the Plant Kingdom and Shaped Human History

“Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. Bóg, widząc, że były dobre, rzekł: Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce, w których są nasiona. I tak się stało”. [Biblia Tysiąclecia V, Rdz 1:10,11]

Jedząc jabłko mało kto z nas zastanawia się dlaczego ono jest takie jakie jest. Kolorowe, pachnące, soczyste, słodkie. Sam widok już powoduje, że ślina napływa nam do ust i ochoczo wgryzamy się w jego miąższ.

Ewa też skusiła się na ten owoc smiley

Ale właściwie, dlaczego takie jest? Po co? Dla naszego smaku?

A co robimy, gdy dotrzemy do ogryzka? Dlaczego jest twarda łuska i pestka, która ma niejadalną łupinę oraz gorzki środek, nie nadający się do jedzenia. Co wtedy robimy?

A dlaczego wcześniej, zanim dojrzeje,  jest twarde, zielone, kwaśne?

Jesteście ciekawi?

Będziecie zaskoczeni informacjami które znajdziecie w tej książce. Nie tylko o jabłku, ale o awokado, bawełnie, zbożach i tysiącach innych roślin posiadających nasiona. Skąd i po co się wzięły. Dlaczego są tak zbudowane? Dlaczego papryka jest pikantna i po co kawie kofeina. A orzechy? Dlaczego mają twardą skorupę?

„…Wielu czytelników zapewne zetknęło się też ze strategią traw, których nasiona dziwnym trafem dostają się do skarpetki.
Stopniowo wędrują głębiej do jej wnętrza, aż w końcu dłużej nie można wytrzymać, trzeba przystanąć, ściągnąć skarpetę i wyrzucić przeklęte nasiono. Misja zakończona sukcesem….”

Ja pochłaniałem tę książkę z otwartym dziobem prawie, jak soczystą pomarańczę. Co chwilę przerywając Gosi zajęcie, aby jej przeczytać fascynujący fragment dotyczący kolejnej informacji o roślinach, które często mamy wokół siebie na co dzień. Uzmysłowiając sobie, po raz kolejny, jakim wielkim i doskonałym stwórcą jest Bóg, jak dobrze przemyślane zostały wszystkie elementy w „puzzlach” składających się na nasz świat.

Książka napisana jest w sposób bardzo zrozumiały i ciekawy. Czyta się ją lekko, acz nie bez ciągłego kręcenia głową i okrzyków „NIEPRAWDOPODOBNE !”

Gorąco polecam.

Książka dostępna w wersji elektronicznej lub tradycyjnej.

Udostępnij...

O Autorze

Romek Kopak