NETANJAHU W USA – KONFERENCJA PRASOWA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 lutego 2017

[fragmenty]

W środę 15 lutego odbyło się spotkanie premiera Netanjahu z prezydentem Trumpem. Na konferencji prasowej poruszono wiele budzących od dawna ciekawość spraw.

ROZWIĄZANIE DWUPAŃSTWOWE

„Przyglądam się dwóm państwom i jednemu państwu, i podoba mi się to [rozwiązanie], które podoba się obu stronom” – powiedział Trump, okazując otwartość względem wezwania Netanjahu do regionalnej inicjatywy, która polegałaby na poprawie relacji Izraela z krajami arabskimi.

„Stany Zjednoczone będą zachęcały do pokoju, do naprawdę świetnego układu pokojowego” – dodał. „Jest to dla mnie osobiście ważna sprawa.”

„Obie strony będą musiały pójść na kompromis. Wiesz o tym, prawda?” – zapytał Trump, zwracając się do Netanyahu. „Będziemy rozmawiać” – odparł premier.

IRAN

Podczas konferencji prasowej pełnej wzajemnych komplementów Trump obiecał również zapobiegnięcie uzyskaniu przez Iran broni nuklearnej; wspomniał przy tym umowę z 2015 r. pomiędzy reżimem irańskim a światowymi mocarstwami i nazwał ją jedną z „najgorszych”, jakie kiedykolwiek widział.

„Moja administracja nałożyła już nowe sankcje na Iran i zrobi jeszcze więcej, by mieć pewność, że Iran nigdy – i naprawdę mam na myśli nigdy – nie opracował broni atomowej” – powiedział Trump po powitaniu swojego „przyjaciela” Netanjahu i pochwaleniu „niezłomnej więzi z cenionym sprzymierzeńcem.”

WSPÓLNE WARTOŚCI IZRAELA I USA

„USA i Izrael to dwa kraje, które cenią wartość ludzkiego życia” – powiedział prezydent przypominając, że to właśnie był jeden z powodów, dla których odrzucił on „bardzo, bardzo niesprawiedliwy” sposób traktowania Izraela przez ONZ oraz próby bojkotu państwa żydowskiego.

„Chcę, żeby naród izraelski wiedział, że Stany Zjednoczone stoją przy Izraelu w zmaganiach z terroryzmem” – dodał.

Netanjahu opisał relacje pomiędzy Jerozolimą a Waszyngtonem w różowych kolorach.

„Izrael nie ma lepszego sprzymierzeńca niż Stany Zjednoczone, a Stany nie mają lepszego sprzymierzeńca niż Izrael. Nasze przymierze jest niebywale mocne” – powiedział dodając, że podczas kadencji Trumpa te więzi staną się „jeszcze mocniejsze”.

OSIEDLA NA ZACHODNIM BRZEGU

W innym momencie konferencji Trump skierował do Netanjahu dobroduszne ostrzeżenie w związku z tym, że jego rząd kontynuuje budowę osiedli na Zachodnim Brzegu. Zwracając się do premiera Izraela, powiedział: „Chciałbym, żebyś na chwilę wyhamował z osiedlami”.

Premier argumentował, że osiedla nie stanowią centrum konfliktu i powiedział, że Izrael oraz USA będą próbowały skoordynować swoje pozycje.

Na pytanie o swoje zamiary wobec obu stron Trump powiedział, że Izraelczycy „będą musieli okazać pewną elastyczność” i rzeczywistą chęć zawarcia zgody. Palestyńczycy muszą tymczasem rozprawić się z podżeganiem. „Myślę, że Palestyńczycy muszą się pozbyć części tej nienawiści, jakiej uczeni są od wczesnego dzieciństwa” – powiedział. „Muszą uznać Izrael. Muszą to zrobić.”

PRZENIESIENIE AMBASADY

Trump, który podczas kampanii prezydenckiej obiecywał przeniesienie ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, powiedział, że „chciałby, żeby się to wydarzyło”.

„Przyglądamy się temu bardzo, bardzo intensywnie” – stwierdził. „Patrzymy bardzo uważnie. Możecie mi wierzyć. Zobaczymy, co się stanie, ok?”

ANTYSEMITYZM

Jeden z reporterów zapytał Trumpa o wzrost antysemityzmu po wybraniu go na prezydenta oraz o poparcie, jakim cieszy się wśród elementu “ksenofobicznego” w USA. “Doceniamy zwycięstwo, jakie odnieśliśmy – 306 głosów elektorskich. Nie sądzono, że otrzymamy więcej niż 220” – odpowiedział Trump. „W kraju jest niesamowity entuzjazm.”

Obiecał potem, że jego administracja uczyni wszystko, co w jej mocy, „by powstrzymać utrzymujący się od dawna rasism”, choć nie wymienił szczegółowo antysemityzmu i zapewnił, że USA były podzielone na długo przed jego pojawieniem się.

Trump wspomniał również, że jego córka Ivanka jest Żydówką. „Zobaczycie zupełnie inną Amerykę” – obiecał. „Zobaczycie wiele miłości.”


Na podstawie:
Times of Israel - Trump rolls back US obligation to two states, but vows to pursue a ‘great peace deal

Następny | Poprzedni