IDF OSTRZELAŁ CELE HAMASU W ODPOWIEDZI NA PODPALENIA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 18 czerwca 2021

Na poniższym filmie widać, jak terroryści z Hamasu zbroją balony zapalające skierowane na południowy Izrael, mające na celu destrukcję i niszczenie plonów na terenach Izraela. Balony spowodowały ponad 25 pożarów, a mapa pokazuje pożary wywołane w bieżącym roku.

Jak poinformowano, Izrael ostrzegał Hamas, że jeśli nie przestanie wysyłać balonów, nastąpi eskalacja. Hamas wypuścił balony w proteście przeciwko dorocznej paradzie związanej ze świętem flagi, jaka miała miejsce w Jerozolimie. Parada idzie śladami spadochroniarzy, którzy wyzwolili miasto w roku 1967 podczas wojny sześciodniowej.

Przed rozpoczęciem marszu Hamas wezwał do „Dnia Gniewu” i ostrzegał Izrael, że ma odwołać paradę – w przeciwnym wypadku zaryzykuje kolejną wojnę. Pomimo gróźb Hamasu parada się odbyła, ale zmieniono jej trasę tak, aby nie przechodziła przez dzielnicę muzułmańską Starego Miasta.

Podczas marszu, który w większości odbył się w spokojnej atmosferze, wznoszono okrzyki „naród izraelski żyje”, ale również „śmierć Arabom” – co potępił nowy minister spraw zagranicznych Jair Lapid.

Na balony ze środkami zapalającymi odpowiedziano ostrzelaniem przez izraelskie samoloty celów wojskowych Hamasu, informując, że Hamas jest odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się wewnątrz Strefy Gazy.

Izrael rozstawił również na południu baterie przeciwrakietowe Żelaznej Kopuły – na wypadek gdyby Hamas wystrzelił w jego stronę kolejne rakiety.

W zeszłym miesiącu Hamas wystrzelił na Izrael ponad cztery tysiące rakiet.

Następny | Poprzedni