Tak wielki, że aż straszny

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 12 sierpnia 2016 | Obszar - na Zachód

Tak wielki, że aż straszny

Ps. 139:14: Wysławiam cię dlatego, że się zdumiewam strasznym i dziwnym sprawom twoim, a dusza moja zna je wybornie. (BGd)

Od czasów Galileusza ludzie kierowali w niebo obiektywy teleskopów. Galileusz, przy pomocy dwóch soczewek umieszczonych wewnątrz rury, dostrzegł ciała niebieskie zupełnie inaczej, niż ludzie je postrzegali. W ten sposób potwierdził teorię Kopernika mówiącą, że Ziemia nie jest centrum Wszechświata.

Latem

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 22 lipca 2016 | Obszar - na Zachód

Latem

Gdy w wielkim mieście praży słońce, to jedną z możliwości przyjemnego ochłodzenia się, jest wizyta w muzeum. W taki właśnie dzień odwiedziłam krakowskie Europeum. Muzeum otwarto już trzy lata temu, ale pachnie jeszcze świeżością. Pięknie wyremontowany stary spichlerz pomieścił kolekcję od lat gromadzoną przez Muzeum Narodowe, wcześniej, tylko częściowo, w różnych oddziałach, udostępnianą zwiedzającym.

Tajemnica drzewek Jozuego

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 20 maja 2016 | Obszar - na Zachód

Tajemnica drzewek Jozuego

Część rozległej pustyni Mojave, mieszczącej się głównie w Kalifornii, ale sięgającej też do Utah, Nevady i Arizony, wydzielona jest jako park narodowy Joshua Tree, chroniący skupiska ciekawych roślin nazywanych potocznie „drzewkami Jozuego”. Botanicznie rzecz biorąc, chodzi o jukkę krótkolistną (Yucca brevifolia), przedstawicielkę rodzaju z rodziny agawowatych, obejmującego około 50 gatunków bylin, krzewów i drzew.

Stróż je chleb we wrotach Edenu

Autor tekstu - Samuel Królak | Data publikacji - piątek, 13 maja 2016 | Obszar - na Zachód

Stróż je chleb we wrotach Edenu

Czytając dzieje rodu Adama trafiamy na co najmniej trzy zagadkowe stwierdzenia, które dowodzą, że rodzina ludzka żyła w warunkach odległych od prymitywnych. Nie byli to mieszkający na drzewach czy w jaskiniach zbieracze, lecz rolnicy i hodowcy bydła oraz budowniczowie. Z lektury pierwszych kilku rozdziałów Księgi Rodzaju dowiadujemy się, że człowiek będzie jadł chleb, że grzech leży u drzwi i że znane już było zajęcie stróża (Rdz 3:19; 4:7,9).

Adar II

Autor tekstu - Krystian Siewniak | Data publikacji - piątek, 08 kwietnia 2016 | Obszar - na Zachód

Adar II

Kiedy wypada Pamiątka w tym roku?
21 kwietnia.
Dlaczego tak późno?
To już prawie w maju.
Czy się nie pomylono?

Muzyka chrześcijańska i światowość

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 01 kwietnia 2016 | Obszar - na Zachód

Muzyka chrześcijańska i światowość

Czy słuchanie muzyki niechrześcijańskiej to przejaw światowości?
Czy należy takiej muzyki unikać?

Takie pytanie znalazłem na społecznościowym portalu Facebook. Spróbujmy się nad nim pochylić, jednak z tym zaznaczeniem, że cokolwiek tu napiszę nie będzie w intencji jednoznacznego, ostatecznego wyjaśniania – jak macie wierzyć i postępować. Pytanie ma charakter życiowy, a tego rodzaju pytania nierzadko nie mają jednej prostej odpowiedzi. Przyznam się, że napisalem już dwie wersje tego tekstu, teraz piszę trzecią i może będzie ona wreszcie tą, którą wyślę do ePatmos. Bo ciągle się zastanawiam, jak temat ująć.

Majdanek

Autor tekstu - Łukasz Miller | Data publikacji - piątek, 25 marca 2016 | Obszar - na Zachód

Majdanek

Miałem okazję przez kilka godzin chodzić po dawnym obozie na Majdanku. Nie spieszyłem się, robiłem zdjęcia, czytałem opisy, starałem się przypatrywać detalom. Moje myśli krążyły wokół Majdanku i tematów pochodnych. Byłem tam wcześnie rano i przez 3/4 czasu mojego pobytu nie było nikogo, więc warunki do rozmyślań idealne.

Chodziły za Nim tłumy

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 04 marca 2016 | Obszar - na Zachód

Chodziły za Nim tłumy

A tłumy ogarnął lęk na ten widok, i wielbiły Boga, który takiej mocy udzielił ludziom.
(Mt 9:8, po uzdrowieniu sparaliżowanego)

A wieść o Nim rozeszła się po całej Syrii. Przynoszono więc do Niego wszystkich cierpiących, których dręczyły rozmaite choroby i dolegliwości, opętanych, epileptyków i paralityków, a On ich uzdrawiał. I szły za Nim liczne tłumy z Galilei i z Dekapolu, z Jerozolimy, z Judei i z Zajordania.
(Mt 4:24-25)

Puszczanie płazem

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 19 lutego 2016 | Obszar - na Zachód

Puszczanie płazem

Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali – Dzieje Ap. 17:30.

W rozważaniach nad Dziejami Apostolskimi skończyliśmy właśnie pierwszą podróż misyjną apostoła Pawła. Minęliśmy po drodze Listrę, gdzie tłum na uzdrowienie chromego zareagował uznaniem Pawła i Barnaby za bogów. Apostoł oczywiście ostro protestuje:

Czy Bóg został uśmiercony przez naukę?

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 27 listopada 2015 | Obszar - na Zachód

Czy Bóg został uśmiercony przez naukę?

Ostatnie sto, dwieście lat to gwałtowny rozwój badań naukowych. Wiemy coraz więcej o świecie. Kiedyś zjawiska takie jak pioruny, trzęsienia ziemi, epidemie chorób wywoływały paniczny strach, były kojarzone z działaniem złych duchów, zemstą bogów. Dziś nauka tłumaczy mechanizmy tych zjawisk, co może sprawiać wrażenie, że Bóg przestaje być potrzebny.

Tworzyć przyszłość

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 20 listopada 2015 | Obszar - na Zachód

Tworzyć przyszłość

Nie chodzi o to, żeby przewidywać przyszłość, ale żeby ją tworzyć.”*

To zdanie zostało napisane w 1985 roku przez Ryszarda Kapuścińskiego, w trudnym momencie historii Polski. Upadał system socjalistyczny, w bólach rodził się nowy ustrój. Nikt nie mógł wiedzieć, jak potoczy się los kraju, który wyzwalał się z więzów i próbował stanąć na własnych nogach.

Minimalizm

Autor tekstu - Basia Honkisz | Data publikacji - piątek, 06 listopada 2015 | Obszar - na Zachód

Minimalizm

Minimalizm to popularne w ostatnich latach podejście do zakupów i posiadanych rzeczy, a dla niektórych – sposób na życie, filozofia, która w znaczący sposób wpływa na różne aspekty ich funkcjonowania. Nie ma jednej wspólnej definicji minimalizmu czy jakichś ścisłych zasad regulujących, co osoba uznająca się za minimalistę musi robić.

Dziwidło

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 16 października 2015 | Obszar - na Zachód

Dziwidło

O, jak liczne są dzieła twoje, Panie! Tyś wszystko mądrze uczynił. – Psalm 104:24

Odbyliśmy niedawno nocną wyprawę do niedalekiego ogrodu botanicznego, żeby poznać za pomocą własnych zmysłów osobliwą roślinę – dziwidło olbrzymie, Amorphophallus titanum. Kwitnie ono bardzo rzadko i krótko zarazem, ledwie kilkadziesiąt godzin, jedną noc. Wydziela przy tym bardzo nieprzyjemną woń przypominającą zapach gnijącego mięsa, by zwabić padlinożerne chrząszcze dokonujące zapylenia.

Szmini Aceret

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 02 października 2015 | Obszar - na Zachód

Szmini Aceret

Sukkot (Święto Szałasów) trwa już pięć dni. W poniedziałek, 5 października 2015, czyli ósmego (szmini) dnia, zakończy się uroczystym zgromadzeniem (aceret).

Matkot – izraelski sport narodowy

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 18 września 2015 | Obszar - na Zachód

Matkot – izraelski sport narodowy

Matkot to prosta gra polegająca na odbijaniu miękkiej gumowej piłeczki twardymi, najczęściej drewnianymi paletkami. Bywa uznawana za nieoficjalny izraelski sport narodowy. Mówi się, że została wymyślona na izraelskich plażach i uprawiana jest tam od 80 lat, czyli dłużej niż istnieje państwo Izrael. Jest tak popularna w tym kraju, że w Tel Awiwie powstało nawet specjalne muzeum tej gry, jedyne na całym świecie.

<<  1 2 [34 5 6 7  >>