Metamorfozy

Autor tekstu - Dorota Zalitacz | Data publikacji - piątek, 04 lipca 2014 | Obszar - na Wschód

Metamorfozy

Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. - Mat. 6:25

W przedszkolu mieliśmy terrarium z gąsienicami. Moim marzeniem było zobaczyć motyla wychodzącego z kokonu.

Sensem rozwoju jest zmiana. Wielu ludzi będąc już motylami, ale żyjąc wśród gąsienic, boi się używać skrzydeł. Patrząc na inne gąsienice myślą, że same też tak wyglądają. Wolą czołgać się po ziemi w poczuciu, że nie są godni, że tylko wybrani mają skrzydła, że nie są dość dobrzy by je otrzymać.

Powolne czytanie

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 27 czerwca 2014 | Obszar - na Wschód

Powolne czytanie

Rozważaliśmy niedawno drugi List świętego Jana i zatrzymaliśmy się na chwilę nad jednym z początkowych wersetów:

Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i od Jezusa Chrystusa, Syna Ojca, niechaj będzie z nami w prawdzie i w miłości.

Szczęśliwe macierzyństwo…

Autor tekstu - Izabela Czerniak | Data publikacji - piątek, 20 czerwca 2014 | Obszar - na Wschód

Szczęśliwe macierzyństwo…

Mijały dni… mijały tygodnie… długie miesiące…
Pełna nadziei, czekałam…
Bezradność kończyła się długimi szczerymi modlitwami. Pomagało na chwilę…
Pogodzić się z tym, że może właśnie dla mnie Pan Bóg nie przewidział takiej roli…

Pierwszy gwizdek

Autor tekstu - Jan Dziewoński | Data publikacji - piątek, 13 czerwca 2014 | Obszar - na Wschód

Pierwszy gwizdek

W drugiej połowie lat 90, gdy jako mały chłopiec goniłem wraz z kolegami za piłką trawniku pod blokiem czy na piaszczystym boisku szkolnym, większość z nas marzyła o sławie. Chcieliśmy być jak Ronaldo (ten Ronaldo), albo Del Piero.

Życie z drugim człowiekiem

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 06 czerwca 2014 | Obszar - na Wschód

Życie z drugim człowiekiem

Życie z drugim człowiekiem, choćby był najlepszy i najpiękniejszy, prędzej czy później doprowadza do odkrycia rzeczy, które nas do niego zniechęcą. Co wtedy? Dopiero w tym momencie może zacząć się prawdziwe życie z tym człowiekiem. O ile jeszcze chcemy je prowadzić.

Skąd wracasz, Gehazi?

Autor tekstu - Michał Sochacki | Data publikacji - piątek, 30 maja 2014 | Obszar - na Wschód

Skąd wracasz, Gehazi?

Skąd wracasz, Gehazi?” – zapytał mąż Boży, Elizeusz, swego sługę. Pod Gehazim musiały się w tym momencie ugiąć nogi. Próbował jeszcze na szybko wymyślić coś w stylu: „Jak to? Przecież ja nigdzie nie wychodziłem!”. Ale w sercu zadawał sobie pytanie: „Po co tam poszedłeś? Skusiłeś się, głupi, na pieniądze, a teraz pewnie wszystko stracisz”. Tak, wszystko stracił. Elizeusz potwierdził czarne scenariusze, jakie rysowały się w umyśle Gehaziego: „Nieszczęście Naamana spadnie na ciebie”. Na nic tu srebro i kosztowne szaty.

Byście się wzajemnie miłowali

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 16 maja 2014 | Obszar - na Wschód

Byście się wzajemnie miłowali

Sprawa wydaje się prosta: „jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest”, więc dlaczego tyle napomnień, ostrzegania przed grzechem: „jak możecie Boga miłować, jeśli brata nienawidzicie”. Skąd trudność?

Pokrewieństwo poprzez krew Mistrza, jak on doskonale wiedział, nie jest łatwe, nie miało takie być. W rodzinach ileż bywa konfliktów nieporozumień, w tej rozbudowanej „w Panu” nie jest inaczej.

Człowiek człowiekowi potrzebny

Autor tekstu - Dagmara Królak | Data publikacji - piątek, 02 maja 2014 | Obszar - na Wschód

Człowiek człowiekowi potrzebny

Żelazo żelazem się ostrzy, a człowiek urabia charakter bliźniego. Przyp. Sal. 27:17 (BT)

Wyobraźmy sobie jakby to było, gdyby ludzie, którzy na co dzień mijają się na ulicy, gonią gdzieś za czymś, zaraz po tym rozpraszają się w cztery strony świata, przecierają swoje ślady do pracy, szkoły, na spotkanie, randkę lub dokądkolwiek, coraz to częściej i przypadkowo zagadywali się.

Cóż… spóźnienia musiałyby stać się oczywistością.

O tym co w górze

Autor tekstu - Michał Sochacki | Data publikacji - piątek, 18 kwietnia 2014 | Obszar - na Wschód

O tym co w górze

O tym co w górze pomyśl
Nie o tym co na ziemi
O tym co nad tobą
Co dobre jest, co czyste

Gdzie siedział dwa dni przed?

Autor tekstu - Jan Dziewoński | Data publikacji - piątek, 11 kwietnia 2014 | Obszar - na Wschód

Gdzie siedział dwa dni przed?

Po skończonych mowach (Mat. 26:1-2) wieczorami siadał na trawie pod drzewem, czy może na kamieniu, pod gołym niebem. Ważne dni jeszcze przed nim. Duży ciężar do uniesienia.

Może przypominał sobie, z lekkim uśmiechem na ustach, huczny wjazd. Było tak głośno i dużo ludzi, a on na osiołku. Tylu ich było, tyle mieli zapału, który zaraz się rozpłynie. Tak działają tłumy… A może jeszcze ten wcześniejszy wieczór, przed wjazdem, kiedy Maria, na kolanach namaściła mu nogi. Zapachy mocno zapadają w pamięć. Albo później, z lekkim grymasem na ustach, wspomnienie powywracanych świątynnych stołów, oburzonych wekslarzy i gołębich piór, unoszących się po dziedzińcu.

Wczoraj, teraz, jutro

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 28 marca 2014 | Obszar - na Wschód

Wczoraj, teraz, jutro

W tobie mam nadzieję, Panie! W rękach twoich są czasy moje. Psalm 31:15-16

Nasza wnuczka zaczyna właśnie „ogarniać” czas. Z koszyka ze słowami wyciąga raz po raz określenia typu: wczoraj, ostatnim razem, jutro, w piątek. Dumna z nowopoznanej terminologii wymawia te wyrazy z naciskiem i wielkim przekonaniem – bylibyśmy wnet skłonni uwierzyć, że dana rzecz rzeczywiście miała miejsce wczoraj, ale znakomicie wiemy, że Ala ma na myśli zeszłą niedzielę albo w ogóle jakąś bardziej odległą przeszłość. Dziewczynka zapowiada też wiele rzeczy na jutro – i nie prostujemy tego, choć też wiadomo, że nie o jutro chodzi, tylko o jakiś czas w przyszłości. Bo w najogólniejszym zarysie Ala jest bezbłędna – wczoraj to zawsze przeszłość, jutro dopiero nastąpi. Reszta klocków pewnie za jakiś czas sama się ułoży.

Czasy święte

Autor tekstu - Jola Stanisz | Data publikacji - piątek, 14 marca 2014 | Obszar - na Wschód

Czasy święte

I pobłogosławił Bóg dzień siódmy i uczynił go świętym - 1 Mojż. 2:3

“Kiedy historia rozpoczęła swój bieg, na świecie była tylko jedna świętość, świętość w czasie. Kiedy na Górze Synaj miało być ogłoszone słowo Boga, obwieszczono też wezwanie do świętości w człowieku: Będziesz dla mnie świętym narodem... Przez sześć dni żyjemy w tyranii rzeczy przestrzeni; w dzień Szabatu staramy się sprostać świętości w czasie” – Abraham Joshua Heschel.

Piórko

Autor tekstu - Michał Targosz | Data publikacji - piątek, 07 marca 2014 | Obszar - na Wschód

Piórko

W lecie ubiegłego roku, na terenie nadleśnictwa Krynki na Podlasiu podniosłem z ziemi pióro puchacza. Zdumiałem się. Znacie, zapewne, powiedzenie: „lekki jak piórko”? To jednak piórko przerosło nie tylko moje dotychczasowe obserwacje, ale też wyobrażenia.

Dziś już wiadomo

Autor tekstu - Iwona Sochacka | Data publikacji - piątek, 28 lutego 2014 | Obszar - na Wschód

Dziś już wiadomo

Dziś już wiadomo:
„Nie kradnij”, „Nie zabijaj”
I jeszcze osiem innych słów –
To jest po prostu miłość.

Olimpiada

Autor tekstu - Beniamin Pogoda | Data publikacji - piątek, 21 lutego 2014 | Obszar - na Wschód

Olimpiada

I przybyli do Kafarnaum. A będąc w domu, zapytał ich: O czym to rozprawialiście w drodze? A oni milczeli, bo rozmawiali między sobą w drodze o tym, kto z nich największy.
(Ewangelia wg Marka 9:33-34)

Pewnie wszyscy widzieli. Zbigniew Bródka wygrywa wyścig na 1500 metrów, pokonując o jakieś tysiączne ułamki sekund faworyzowanego Holendra. Holenderscy łyżwiarze w ogóle są świetnie przygotowani i zgarniają niemal wszystkie medale; tym większy sukces naszego rodaka. Ale jego rywal z Niderlandów nie potrafił zawściągnąć gniewu i złości. Stał na podium z miną, jakby go spotkało straszne nieszczęście. Nie opanował się nawet następnego dnia, gdy odbierał – było, nie było – srebrny medal olimpijski.

<<  5 6 7 8 9 [1011 12 13  >>