Trzy znaki

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 24 października 2014 | Obszar - Góra Objawień

(73) czyli o działalności dwóch świadków

Trzy znaki

Moc mają (...) uderzyć ziemię wszelką plagą.  – Obj. 11:6

Świadek musi być wiarygodny. W dawnych czasach poseł przynoszący wieści od ważnych osób musiał najpierw przedstawić ich odbiorcom dowody, że naprawdę został wysłany przez tego, kogo reprezentuje. Najbardziej typowe były listy uwierzytelniające z pieczęcią. Kiedy indziej mogły to być dary, które jednoznacznie kojarzyły się z posyłającą je osobą.

Trzy pary

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 17 października 2014 | Obszar - Góra Objawień

(72) czyli o różnych rodzajach współpracy

Trzy pary

Ci są dwie oliwy i dwa świeczniki.Obj. 11:4

W działalności publicznej konieczna jest umiejętność współdziałania. Nie ma ludzi tak wszechstronnych, by byli w stanie sami zaspokoić wszystkie oczekiwania. Dobra współpraca jest zatem podstawą skutecznej działalności. Współpracować można na różne sposoby. Może to być harmonijne, wspólne działanie. Można rozdzielić zakresy kompetencji. Ale bywa też i tak, że elementem współpracy jest konfrontacja, która okresowo może nawet prowadzić do konfliktów.

Prorok, oliwa i świecznik

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 10 października 2014 | Obszar - Góra Objawień

(71) czyli czym są świadkowie

Prorok, oliwa i świecznik

Ci dwaj prorocy dręczyli mieszkających na ziemi.Obj. 11:10

W dawnych czasach zabijano nieraz posłańców, którzy przynosili złe wieści. Dzisiaj można przełączyć telewizor na inny kanał. Z drugiej jednak strony złe wiadomości dobrze się sprzedają. Wszyscy mamy skłonność do gapienia się na ludzką niedolę. Gdy jednak telewizja, gazeta albo inne media przekazują wiadomości o nieszczęściach, które mogą i nas dotknąć, domagamy się zmiany rządu, zarządu albo przynajmniej redakcji. Ale od tego rzeczywistość nie stanie się lepsza.

Siedem skojarzeń

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 03 października 2014 | Obszar - Góra Objawień

(70) czyli kim są dwaj świadkowie

Siedem skojarzeń

Ci są dwie oliwy i dwa świeczniki, przed Panem ziemi stojące.Obj. 11:4

Ludzki mózg kojarzy pojęcia, obrazy, sytuacje. Wystarczy częściowe albo nawet szczątkowe podobieństwo, by uruchomić proces tworzenia kategorii, modeli, wzorów, które następnie ułatwiają zapamiętywanie, porządkowanie oraz przyspieszają proces oceniania sytuacji i podejmowania decyzji. Pisarze biblijni wykorzystywali ten sposób działania ludzkiego umysłu, by podsuwać czytelnikowi skojarzenia właściwie ukierunkowujące jego myślenie.

Prorokowanie w worach

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 26 września 2014 | Obszar - Góra Objawień

(69) czyli o działalności dwóch świadków

Prorokowanie w worach

I dam dwom świadkom moim, i prorokować będą przez dni tysiąc dwieście sześćdziesiąt, obleczeni będąc w wory. Obj. 11:3

Niezbadane są drogi, jakimi wędrowały niektóre słowa, zanim dotarły do naszych współczesnych języków. Wór po hebrajsku to saq. Język grecki przejął to słowo w formie sakkos i tak też się potem nazywał wór po łacinie. Do dzisiaj sacco to po włosku „worek” (po niemiecku Sack). W języku niemieckim ktoś kiedyś w ten sposób określił podobną do wora szatę zakładaną pod zbroję, która w starofrancuskim nazywała się jacque, również od łacińskiego sacco. I stąd już blisko do naszego żakietu lub męskiej marynarki (po niemiecku Sakko). W oparciu o ten wywód językowy można by powiedzieć, że kaznodzieja w marynarce „prorokuje obleczony w wór”. smiley

Czterdzieści dwa miesiące

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 19 września 2014 | Obszar - Góra Objawień

(68) czyli czas władzy narodów nad świętym miastem

Czterdzieści dwa miesiące

Ale sień (...) dana jest narodom, a miasto święte deptać będą czterdzieści dwa miesiące. Obj. 11:2

Do wyrażania miar służą jednostki różnych rzędów po to, by liczby były z jednej strony możliwie jak najmniejsze, a z drugiej – stosunkowo dokładne. Odległości między gwiazdami liczy się w latach świetlnych. Między miastami – w kilometrach. Do opisu precyzyjnych wymiarów małych urządzeń najbardziej przydatny jest milimetr czy nawet jego ułamek.

Świątynia i ołtarz

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 12 września 2014 | Obszar - Góra Objawień

(67) czyli ziemski Przybytek Najwyższego

Świątynia i ołtarz

Wstań, a zmierz kościół Boży i ołtarz. Obj. 11:1

Do gabinetu ważnej osobistości wchodzi się przez sekretariat. Jeśli sekretariat jest zamknięty, nie da się wejść do gabinetu, nawet jeśli jego właściciel jest w nim obecny.

Prorokowanie

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 29 sierpnia 2014 | Obszar - Góra Objawień

(66) czyli publiczna misja Jana

Prorokowanie

Trzeba ci znów prorokować odnośnie ludów i narodów, i języków, i wielu królów. Obj. 10:11

Jedzenie sprawia przyjemność. Łatwy dostęp do smakołyków powoduje, że człowiek najczęściej przyswaja więcej pokarmów niż jest w stanie spożytkować. Skutkiem bywa otyłość i wiele wynikających z niej schorzeń. Pomiędzy dwoma skrajnymi postawami: „człowiek je, żeby żyć” i „człowiek żyje, by jeść”, jest jeszcze jakiś rozsądny umiar, który pozwala zachować przyjemność w jedzeniu bez doprowadzania się do chorobliwej otyłości.

Słodkie czy gorzkie

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 22 sierpnia 2014 | Obszar - Góra Objawień

(65) czyli o smaku Słowa Bożego

Słodkie czy gorzkie

Weź ją i zjedz, a uczyni gorzkość w twoim brzuchu, ale w ustach twoich będzie słodka jak miód. – Obj. 10:9.

Gorycz jest przeciwieństwem słodyczy. Smaki te można jednak harmonijnie łączyć. Najsłynniejszym tego przykładem jest czekolada. Wiele elementów życia ludzkiego nacechowanych jest taką właśnie gorzko-słodką nutą. Nie są to może łakome kąski, lecz doświadczony człowiek umie docenić ich wytrawny smak.

Tajemnica siedmiu gromów

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 25 lipca 2014 | Obszar - Góra Objawień

(64) czyli to, czego Janowi nie wolno było pisać

Tajemnica siedmiu gromów

A gdy odmówiło siedem gromów, miałem pisać, ale usłyszałem głos z nieba mówiący: Zapieczętuj, co mówiło siedem gromów, a nie pisz tego. Obj. 10:4

Nic tak nie rozbudza ciekawości, jak sekret, czyli wiedza, do której dostęp mają jedynie wybrani. Przysłowiowa jest pod tym względem puszka Pandory czy też małe, zamknięte drzwiczki z niektórych bajek. W pewnym sensie podobną rolę odegrał zakazany owoc rajskiego drzewa poznania dobra i zła. Bóg stworzył człowieka z „żyłką” odkrywcy. Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, najbardziej interesuje się tym, czego nie zna. Zagadki i sekrety działają na wyobraźnię i przyciągają uwagę. Może właśnie dlatego niektóre elementy Bożego planu okryte zostały tajemnicą.

Anioł z książeczką

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 18 lipca 2014 | Obszar - Góra Objawień

(63) czyli trzecia inscenizacja powrotu Jezusa

Anioł z książeczką

I widziałem innego anioła mocnego zstępującego z nieba, (...) a miał w ręce swojej książeczkę otworzoną.Obj. 10:1‑2

Gdy nisko stojące słońce kryje się za burzową chmurą, na jej obrzeżach tworzy się srebrna obwódka, tak jakby zza obłoku wystawały siwe włosy świetlistej postaci. Czasem też przez okna w chmurze strzelają w dół strumienie światła, tworząc jakby ogniste nogi Pana burzy, kroczącego po ziemi i morzu. Jego grzmiący głos wzbudza respekt, ale też zaciekawienie. Grzmoty zwiastują, jak gwałtowna będzie burza i czy prędko nadciągnie.

Miedzy „biadami”

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 04 lipca 2014 | Obszar - Góra Objawień

(62) czyli o wyprzedzaniu chwili „teraz”

Miedzy „biadami”

Biada” jedno przeszło, oto idą jeszcze dwa „biada” po tym. Obj. 9:12
„Biada” drugie przeszło, oto „biada” trzecie idzie szybko.Obj. 11:14

Mieszkam około 8 km od lotniska. Z balkonu widzę, jak startują i lądują samoloty. Czasami, w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, tor startu albo lądowania przebiega nad moją dzielnicą. Zdarzyło mi się już przelatywać nad domem jakiś czas po tym, jak z niego wyszedłem, by udać się na lotnisko. Było to bardzo interesujące – móc z lotu ptaka popatrzeć na dobrze mi znane okolice; ale też wcale nie łatwo było je rozpoznać z tej odmiennej perspektywy.

Czterej aniołowie nad Eufratem

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 27 czerwca 2014 | Obszar - Góra Objawień

(61) czyli wojna obejmująca trzecią część świata

Czterej aniołowie nad Eufratem

Uwolnij czterech aniołów związanych u rzeki wielkiej Eufrat Obj. 9:14.

Według islamu jest czterech głównych aniołów: Dżibril (Gabriel) – posłaniec Bożych objawień, Israfil – anioł obwieszczający sąd ostateczny, Mikail (Michał) – anioł sił natury i miłosierdzia oraz Azrail – anioł śmierci.

Dym z czeluści

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 13 czerwca 2014 | Obszar - Góra Objawień

(60) czyli jadowita szarańcza

Dym z czeluści

Z dymu wyszły szarańcze na ziemię i dano im moc, jako mają moc skorpiony ziemskie. Obj. 9:3

Ukąszenie skorpiona jest bolesne, jednak wbrew obiegowemu poglądowi rzadko bywa dla człowieka śmiertelne. Spośród 1750 opisanych gatunków skorpionów jedynie około 25 posiada dawkę jadu zdolną do uśmiercenia człowieka. Ukąszenie, nawet jeśli nie jest śmiertelne, wywołuje jednak bardzo intensywny, piekący ból, który może utrzymywać się przez kilka dni i trudno jest go stłumić.

Krzyk orła

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 06 czerwca 2014 | Obszar - Góra Objawień

(59) czyli trzykrotne biada

Krzyk orła

I słyszałem orła lecącego pośrodkiem nieba, mówiącego głosem wielkim: Biada, biada, biada. Obj. 8:13

Polskie słowo biada jest dzisiaj tylko wykrzyknikiem. Kojarzy się z biedą, sytuacją godną pożałowania. Odpowiedniki w językach biblijnych: greckie uaj lub hebrajskie oj albo hoj mają raczej charakter onomatopeiczny i przypominają westchnienia człowieka znajdującego się w trudnym położeniu.

<<  3 4 5 6 7 [89 10 11 12  >>